avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tranzactie bunuri comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tranzactie bunuri comune

Eu si sotul meu suntem in divort si am convenit asupra impartirii bunurilor printr-o tranzactie redactata de avocatul lui pana la prima infatisare a divortului. Problema este ca sotul meu nu are toti banii si vrea sa mi-i dea in 2 transe. As dori sa aflu cam ce cuprinde o astfel de tranzactie ? Se poate mentiona in ea si data la care urmeaza sa-mi dea a doua parte a banilor? Daca acea data nu se va respecta pot sa-mi mai recuperez banii pe vreo cale?
Ce se intampla daca nu ma prezint la prima infatisare a divortului?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:27, 7 Octombrie 2008
daca sunteti parata si nu va prezentati, nu se intampla nimik.
un proces de divort se poate derula si fara prezenta paratului... in final oricum se pronunta divortul
daca aveti bunuri de impartit, de valoare atunci v-ar trebui si dvs. un avocat, ca sa nu cumva sa fiti pagubita in vreun fel prin acea tranzactie. mare grija!
puteti specifica in tranzactie , ce bunuri va revin fiecaruia si ce suma veti primi-daca trebuie sa fiti despagubita si modul in care veti primi acea sulta.

av. vasilescu
Cel mai bine este sa apelati la un Birou de mediator,pentru partaj.La mediator se incheie un contract de mediere,un procesverbal de inchiderea procedurii de mediere si un acord in care se consfintesc toate acordurile dintre dvs.si sot.Fiind mai multe acte semnate de cattre sot,in eventualitatea in care sotul nu se achita de indeplinirea angajamentelor aveti sanse mai mari de reusita in ceia ce priveste executarea acestuia.Chiar daca aveti procesul pe rol,puteti sa va adresati Mediatorului,care in urma procedurii de mediere va inainta personal instantei de judecata Procesul verbal de inchiderea procedurii de mediere si acordul dvs privind intelegerea impartirii bunurilor,iar instanta de judecata va da o hotarare de expedient pe acordul de mediere.Este mai simplu si mai rapid
mig2005 a scris:

Eu si sotul meu suntem in divort si am convenit asupra impartirii bunurilor printr-o tranzactie redactata de avocatul lui pana la prima infatisare a divortului. Problema este ca sotul meu nu are toti banii si vrea sa mi-i dea in 2 transe. As dori sa aflu cam ce cuprinde o astfel de tranzactie ? Se poate mentiona in ea si data la care urmeaza sa-mi dea a doua parte a banilor? Daca acea data nu se va respecta pot sa-mi mai recuperez banii pe vreo cale?
Ce se intampla daca nu ma prezint la prima infatisare a divortului?


La a doua intrebare s-a raspuns.

Puteti obtine banii pe cale de executare silita daca sotul nu respecta intelegerea.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort nucusor nucusor cum se poate divorta ,impartii lucrurile(partaj) rapid si ieftin daca cei doi soti se inteleg si sunt de acord cu divortu si impartitul bunurilor? 9 (vezi toată discuția)
Mediere, acord autentificat - titlu executoriu sau nu? suflete suflete as mai avea o intrebare:un acord de mediere intre doi soti dar care sunt despartiti in fapt,in acel acord de mediere parintii minorului s-au inteles ca tatal ... (vezi toată discuția)
Divort amiabil,partaj conventional lupas  alexandra lupas alexandra am convenit cu sotul sa ne despartim civilizat iar partajul bunurilor dobandite impreuna sa-l facem in sensul pastrarii de catre el a suprafetei de teren,a ... (vezi toată discuția)