Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... curs finantat de UE
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

curs finantat de UE

m-am inscris la un curs finantat de Uniunea Europeana,firma respectiva care are la baza acest proiect a inceput in data de 21.11.2011cursul teoretic care dureaza 5zile,iar cel practic ce dureaza 12zile inca nu se stie nimic clar cand incepe si unde se desfasoara, motiv ce m-a determinat sa ma retrag,am luat legatura cu persoana careia i-am inmanat copiile dupa actele personale(CI,diploma,decizia de incetare a contractului de la fostul loc de munca) si i-am spus sa mi le restituie deoarece nu beneficiez de acest curs gratuit,raspunsul a fost unul negativ si anume ca ce e la dosar nu se mai poate retitui si ca sunt la Ministerul Muncii la Bucuresti
acum eu vin cu intrebarea "de unde va sti Minist.Muncii ca eu am renuntat la acest curs ? iar la finalul cursului nu ma trec cum ca am absolvit si eu,iar cei 500Ron nu-i opreste cineva din firma respectiva
De ce mai au nevoie de actele mele daca eu nu fac acest curs si sunt retrasa
E normal ca, copiile actelor mele sa nu mi se restituie?
sa inteleg ca ati beneficiat de cursul teoretic, sau nu?
cand v-ati inscris in baza de date pentru program?
pe langa acte, ati semnat o cerere de a urma acest curs?aveti un contract ?
retragerea din program trebuie justificata, deoarece este posibil ca sa fie raportat grupul tinta si participantii la aceste cursuri.
exista o procedura care trebuie respectata in aceste programe
cursul a inceput pe 21.11.2011,ne-am prezentat toti candidatii am semnat pt prezenta eram 34 persoane,iar cei care se ocupau de cursul respectiv au spus ca au nevoie de 27 de persoane iar restul care eram in plus pana la 34 vor veni la curs in seria ce va urma,desi tot ei ne sunasera pe toti sa venim,asa ca am intrebat cand va avea loc practica si inca nu stiau unde si cand va avea loc asa ca eu am spus ca ma retrag dealtfel si alti colegi....probabil au ramas cati oameni aveau nevoie
acum o luna daca nu mai bine am dus copiile dupa actele personale si acolo am completat mai multe formulare date de catre acestia,de atunci nu s-a stiut cand va incepe cursul si ni s-a spus sa nu punem data decat sa completeam cu datele personale si semnatura....iata ca acest curs totusi s-a inceput dupa 1 luna si ceva,dar de la care m-am retras si nu am beneficiat de nici 1 ora de teorie sau ceva ce ar tine de curs
mie nu mi s-a dat vreun contract sau vreo copie de pe ceva ce am completat eu atunci,tot dosarul a ramas la ei

am inteles
dar nu inteleg de ce au trimis dosarele la ministerul muncii....nu cumva la somaj?
cel mai sigur este ca sa sesizati problema pe site AMPOSDRU [ link extern ]
la contacte vezi adrese si telefoane functie de zona de care apartine judetul in care te afli,
si sa le explici care este situatia, pentru a te lamuri.
retragerea nu ar trebui sa fie un impediment.
alte cursuri ale lor nu te intereseaza?

alte cursuri nu mai au si nici nu m-as mai inscrie la ei
nu-i deranjeaza ca m-am retras,doar ca nu vor sa-mi dea copiile dupa acte sau macar sa completez ceva ce ar justifica neparticiparea mea la curs
facand o paranteza puteau sa mai faca ei un rand de copii ca eu habar nu aveam si pe ale mele mi le inapoiau,dar lovindu-ma de acest refuz mi-am pus o serie de intrebari
my23, utilizator
neaparat sa sesizati autoritatea de management
ei sunt obligati sa respecte legea 677/2001, sa pastreze confidentialitatea documentelor cu caracter personal