Forum Discuţii juridice Executare silită onorariu executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

onorariu executor judecatoresc

In art.39 alin.3 din Legea 188/2000 privind executorii judecatoresti, spune ca 3) "Executorii judecătoreşti nu pot condiţiona punerea în executare a hotărârilor judecătoreşti de plata anticipată a onorariului."

Mi s-a precizat clar de catre executorul judecatoresc faptul ca, fara avans onorariu nu demareaza nici o procedura. Si atunci, pe care varianta sa merg?
pai nu iau onorariu iau constituire dosar
deci tot treb anticipat platit ceva
trebuie platit un avans
Dar exista un temei legal pentru acordarea acestui avans? Eu trebuie sa justific pentru ce solicit suma respectiva si sa precizez baza legala.
Inteleg ca e un fel de "lege nescrisa". Mda. Ne-om conforma.
Legal va poate cere doar suma necesara demararii procedurii de executare : taxe de timbru, taxe inscriere somatie, etc, plus cheltuieli facute de el in temeiul celebrei H2/2007 prin care si-au dat singur dreptul sa ia bani in plus fata de onorariu pentru toate cheltuielile pe care le fac, de ex 300 de lei ca emit somatie, 100 lei ca fac poprire la o banca si tot asa.
Ilegal, orice executor cere avans.
Acel articol enumerat de dvs a folosit doar executorilor pentru a emite acea H2/2007, adica iau bani ptr ca fac heltuieli si nu au voie sa ceara avans :)). La multi ani Romania!