Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Mama in Italia
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Mama in Italia

Va rog daca poate cineva sa -mi dea ceva detalii si sfaturi in urmatoarea problema:
- o mama tanara naste in Italia. Are buletin de identitate italian, are permis de munca, dar nu a lucrat constant in acelasi loc de munca, din varii motive. Nu stie daca a platit ceva la asigurarile sociale, asa cum este retinut la noi pe stat de plat.
Cat timp a stat in spital si pe toata perioada de sarcina, nu a platit controalele, si nici spitalizarea. Are dreptul la alocatie ptr. copil in statul Italian de la italieni? Daca da, care este procedura, unde trebuie sa mearga, ce formalitati trebuiesc indeplinite.
Multumesc
Copii cetatenilor romani care lucreaza in strainatate primesc alocatia de stat din tara unde parintii lor au contract de munca, chiar daca micutii se afla in Romania, in grija bunicilor sau a altor rude. Statul competent pentru plata alocatiei este statul de angajare al parintilor si nivelul acesteia e cel din statul respectiv. Spre exemplu, in Italia echivalentul alocatiei de stat din Romania e de 124 de euro.
Pentru a beneficia de aceasta alocatie, cetatenii romani pot prezenta la reprezentanta Institutului National de Protectie Sociala (INPS- Istituto Nazionale di Previdenza Sociale) competenta teritorial formularul european E 401 sau E 411, dupa caz, ori direct la angajator, formularele utilizate in acest scop, la nivel national, de catre cetatenii italieni.