Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general infiintare sc cod caen 7022
Discuție deschisă în Contabilitate în general

infiintare sc cod caen 7022

Buna ziua
Va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum este mai bine sa infiintez o societate comerciala cod caen 7022 ? Platitoare tva sau nu? impozit profit?
Cu T.V.A.
Va puteti documenta pe www.conta.ro.

SUCCES !!!
Chiar daca 7022 este de consultanta -activitatea poate presupune si cheltuieli de functionare,documentare,serv.telefonice,etc asa ca este dificil de apreciat.
Cu activitatea de consultanta puteti fi doar platitor de impozit pe profit.
Daca veti alege sa fiti platitor de tva trebuie sa puneti in balanta pe de o parte tva-ul colectat (din facturile emise) si tva-ul din facturile de achizitii bunuri si servicii.Diferenta rezultata va fi de plata sau de recuperat.

Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Multumesc frumos
DEsi este un raspuns tarziu, poate ca unii se vor folosi de acest raspuns:
Trebuia sa luati in calcul cine vor fi clientii majoritari? persoana fizice sau firme?
Firmele prefera in general sa lucreze cu firme care sunt platitoare de tva, pentru a-l putea deduce.