Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit la transferul dreptului de proprietate!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit la transferul dreptului de proprietate!

daca in timpul casatoriei am cumparat (in anul 2000) un apartament iar prin partaj (in anul 2007) mi-a revenit in intregime,in cazul in care il vand care este procentul de impozit care se calculează!
multumesc!
La transferul dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia, prin acte juridice intre vii asupra constructiilor de orice fel si a terenurilor aferente acestora, precum si asupra terenurilor de orice fel fara constructii, contribuabilii datoreaza un impozit care se calculeaza astfel:
a) pentru constructiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum si pentru terenurile de orice fel fara constructii, dobandite intr-un termen de pana la 3 ani inclusiv:
- 3% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv;
b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobandite la o data mai mare de 3 ani:
- 2% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.