Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat problema
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat problema

Buna ziua,
am intampinat urmatoarea problema,pentru care,cer ajutorul specialistilor:
In data de 02.11.2011,unul dintre angajati mi-a comunicat telefonic ca,se afla in concediu medical.
Mult mai tarziu(aproximativ in data de 28.11.2011,l-am contactat telefonic pe angajat,rugandu-l sa-mi transmita care este starea lui ,daca mai este in CM,ori nu.
Mi-a raspuns sotia,care,mi-a transmis ca:"Sotul nu a primit CM de la medic".
I-am trimis "Instiintare" ,acasa,sa se prezinte pentru clarificarea situatiei,dar,adresa s-a dovedit eronata.
Cum sa procedez in aceasta situatie,daca se dovedeste ca nu a avut CM,iar adresa de corespondenta este eronata,si nu am posibilitatea de ai trimite comunicarile scrise?

Va multumesc,
Astept un raspuns doar de la specialisti.
Incercati sa luati legatura telefonica cu el ca sa va confirme noua adresa sau veche a adresa ...
De asemenea, pe adresa cunoscuta ii trimiteti convocarea sa se prezinte la comisia de disciplina , precizand in convocare : obiectul, data, ora si locul intrevederii.
Obiectul convocarii = cercetarea disciplinara pentru absentele nemotivate din data de ... si pana la data ...
va multumesc pentru raspuns!
mai am o intrebare: din punct de vedere legal(avand in vedere perioada absentata),este tarziu daca-i trimit astazi convocarea?
Nu este tarziu .. totusi, trebuie sa inregistrati referatul sau sesizarea care priveşte săvârşirea abaterii disciplinare , intrucat de la aceasta data incepe sa curga termenul de 30 de zile pentru aplicarea sanctiunii disciplinare de catre angajator printr-o decizie emisa in forma scrisa.