Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... schimbarea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

schimbarea pedepsei

va rog sa imi spuneti daca pentru o condamnare de 2 ani de inchisoare cu executare definitiva se poate face o cerere de schimbare.....sa fie executati la locul de munca sau in folosul comunitatii!!! va multumesc
!
Nu se poate schimba pedeapsa la cerere. Numai instanta hotaraste cum va fi executata aceasta, iar daca hotararea este definitiva nu mai aveti ce sa faceti.
Nu, modalitatea de executare a pedepsei putea fi solicitata numai in cadrul cailor de atac apel si recurs sau numai recurs dupa caz si numai daca erau indeplinite conditiile pentru a putea fi aplicata o pedeapsa in modalitatea executarii la locul de munca ( evident si cu dovada depunerii unui acord al unui angajator in acest sens).
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nu se poate daca a ramas definitiva dar se poate libera conditionat daca indeplineste conditiile legale.