Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce urmeaza dupa PUZ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce urmeaza dupa PUZ?

Buna ziua , am achizitionat un teren in extravilanul unei comune incadrat in circuitul agricol.
Am inceput demersurile pentru PUZ.
Ce doresc eu sa stiu sunt pasii care trebuiesc urmati mai departe....pana la demararea propriu zisa a constructiei.
Va multumesc anticipat!
Sunteţi sigură că trebuie să faceţi puz?Acesta înseamnă plan urbanistic zonal.;şi se face pentru suprafeţe de câteva hectare.
După întocmirea PUZ, urmează. obţinerea Certificatului de urbanism. Beneficiarul unui PUZ este administraţia locală, indiferent cine plăteşte PUZ.
În cazul terenurilor individuale mai mici sau medii se cere efectuat PUD-plan urbanistic de detaliu.;ªI va urma, tot aşa, obţinerea C.U
Trebuie facut PUZ-ul .Dupa cate am inteles in PUG era trecut ca zona industriala pe termen lung , iar acuma trebuie schimbata destinatia terenului prin aprobarea Consiliului Local.Ce ma intereseaza in mod mai clar daca trebuie urmati pasii pentru scoaterea din circuitul agricol.
Asta pana la Certificatul de Urbanism.Terenul meu este de 1000mp , iar terenul pentru care se face PUZ este de 10.000 mp.