Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sunt in afara tarii cu o masina a carei ITP a expirat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sunt in afara tarii cu o masina a carei ITP a expirat si vreau sa stiu daca agentul vamal poate restrictiona intrarea in tara a autovehicului

sunt in afara tarii cu o masina a carei ITP a expirat si vreau sa stiu daca agentul vamal poate restrictiona intrarea in tara a autovehicului,sau poate creea probleme avand in vedere ca regulamentul de circulatie se refera numai la agentul de circulatie ca avand dreptul de a ridica certificatul si sanctiona conducatorul autovehiculului:sorry:
Din cate cunosc, daca aveti ITP expirata vi se poate ridica certificatul de inmatriculare contra unei adeverinte de circulatie valabila 15 zile, timp in care puteti circula si actualiza ITP. Si riscati o amenda. Politistul de frontiera poate controla actele rutiere (daca are chef) in punctele de trecere a frontierei. Dar poate ca nu observa :D

Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni
următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al
cărui termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat;

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine
de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
a) vehiculul nu are efectuată inspecţia tehnică periodică valabilă;

(2) În situaţiile prevăzute la alin.(1) lit.b), c), e), g), k), o), p), r) şi s), la reţinerea certificatului de
înmatriculare sau de înregistrare, poliţistul rutier eliberează conducătorului de vehicul o dovadă
înlocuitoare fără drept de circulaţie, iar în cazurile prevăzute la alin.(1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t) u), v) şi x), o dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru 15 zile.

Art. 179 – (1) Poliţia rutieră sau poliţia de frontieră în punctele
de trecere a frontierei
de stat pot acţiona, împreună cu reprezentanţi
ai altor autorităţi cu atribuţii în domeniu, pentru prevenirea şi constatarea
unor încălcări ale normelor privind deplasarea în siguranţă,
pe drumurile publice, a tuturor participanţilor la trafic.
(2) Poliţistul rutier sau poliţistul de frontieră aflat în punctul de
trecere a frontierei de stat care acţionează în cadrul echipajului
mixt are, ca principale atribuţii:
a) să oprească vehiculele pentru control şi să verifice documentele
pe care conducătorii acestora trebuie să le aibă asupra lor;
b) să constate şi să aplice sancţiuni în cazul contravenţiilor
aflate în competenţa sa;

Bafta!
ContSters184021, utilizator
Puteti alege varianta de a aduce autoturismul pe platforma si atunci evitati sa fiti sanctionat. Desigur ca aceasta varianta implica si unele costuri mai mari. Agentul vamal nu poate restrictiona introducerea in tara a acelui autoturism.
Da, agentul vamal va poate impiedica sa intrati in tara cu masina fara ITP dar cu vestita "atentie" romaneasca puteti trece de el dar daca va prinde pe traseu politia va poate amenda serios si va poate ridica certificatul de inmatriculare. Apoi in service pt a-i face ITP-ul o sa fie puricata in amanuntime.
multumesc frumos tuturor celor care au raspuns strigatuui meu de ajutor...am sa incerc sa intru in tara poate nu observa dak observa
Ce scriam mai sus este strict teoretic.
Practic, daca politistul rutier va retine certificatul de inmatriculare nu puteti face ITP daca nu aveti si CIV (Cartea de Identitate a Vehiculului) la dvs. :)
Daca politistul de frontiera face asta nu va poate da o adeverinta pentru ca nu e politist rutier.
DURA LEX...
Gabriela Pintea, Consilier juridic