Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier cu vatamare corporala grava din culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier cu vatamare corporala grava din culpa

in data de 10 07 2011 in tip ce ma deplasam dinspre mun.gheorgheni spre toplita la volanul autoturismului marca mercedes in dreptul localitatii galautas am fost lovit frontal de catre un autoturism marca scoda fabia care a patruns pe contra sens in cauza sa intocmit dosar penal de vatamare corporala grava din culpa persoanei care se afla la volanul scodei
as dori sa stiu ce pedeapsa risca si ce despagubiri trebuie sa primesc eu .
ART. 184
Vătămarea corporală din culpă
(1) Fapta prevăzută la art. 180 alin. 2 şi 2^1, care a pricinuit o vătămare ce
necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum şi cea prevăzută la art. 181, săvârşite din culpă, se pedepsesc cu închisoare de la o
lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Dacă fapta a avut vreuna din urmările prevăzute la art. 182 alin. 1 sau 2,
pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.
(3) Când săvârşirea faptei prevăzute în alin. 1 este urmarea nerespectării
dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii
sau meserii, ori pentru îndeplinirea unei anume activităţi, pedeapsa este
închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.
(4) Fapta prevăzută în alin. 2 dacă este urmarea nerespectării dispoziţiilor
legale sau a măsurilor de prevedere arătate în alineatul precedent se pedepseşte
cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
(4^1) Dacă faptele prevăzute la alin. 3 şi 4 sunt săvârşite de către o persoană
care se află în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la unu la 3 ani,
în cazul alin. 3, şi închisoarea de la unu la 5 ani, în cazul alin. 4.
(5) Pentru faptele prevăzute în alin. 1 şi 3, acţiunea penală se pune în mişcare
la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură
răspunderea penală.

Aveti aici textul de lege aplicabil, respectiv art. 184 Cod penal. In functie de numarul de ingrijiri medicale pe care il aveti, conducatorul vinovat de producerea accidentului de circulatie va fi incadrat la unul din alineatele acestui articol.

Dumneavoastra trebuie sa formulati o cerere prin care va constituiti parte civila si sa o depuneti la organul de cercetare penala. Va recomand sa luati legatura cu un avocat din localitatea dumneavoastra care sa va indrume. Pretentiile dumneavoastra se compun din daune materiale(cheltuieli facute cu medicamente, etc) si daune morale.
Ce pedepse risca cel vinovat v-au spus colegii. Ce despagubiri primiti dv , aici este o alta problema. In primul rand vi se repara masina daca este de reparat, fie pe polita RCA a vinovatului fie din buzunar daca nu avea polita valabila. Apoi daca va constituiti parte civila in procesul intentat vinovatului puteti primi despagubiri pt cheltuielile de spitalizare si recuperare, plus c/v medicamente daca ati cumparat si aveti bonuri justificative. Apoi mai puteti primi si daune morale daca avocatul pe care-l alegeti va sti cum sa actioneze. Tineti legatura permanenta cu el si puneti-i la dispozitie documentele pe care vi le solicita.
Pedeapsa este clara.
V-au descris colegii mai sus limitele.
Despagubirile se pot compune din cheltuielile cu reparatiile masinii, transportul acesteia la si de la service, medicamente si tratament medical, investigatii medicale precum si eventualele daune cauzate de imposibilitatea de a va desfasura activitatea cotidiana la care se adauga daunele morale.
Faceti un calcul sumar la cele cuantificabile si ganditi-va la o suma pentru cele morale.
~ Conținut șters la cerere ~