Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

am citit intr-un ziar local despre scoaterea taxei de poluare...este adevarat ?si cum se poate inmatricula o masina adusa de dincolo fara taxa de poluare?
flavia_anamaria a scris:

cum se poate inmatricula o masina adusa de dincolo fara taxa de poluare?

Pentru a primi raspuns,comunicati mai multe detalii referitor la documentele pe care le detineti

am toate actele de la masina....am fost la o firma de intermedieri si mi s-a spus ca se poate inmatricula doar ca nu stiau nimic despre scoaterea taxei de poluare
Prin Decizia nr.24 în dosarul nr. 9/2011 au fost admise recursurile în interesul legii formulate de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Colegiul de conducere al Curţii de Apel Iaşi şi Colegiul de conducere al Curţii de Apel Cluj stabilind:
.Acţiunea având ca obiect obligarea Instituţiei Prefectului prin serviciul de specialitate, la înmatricularea autovehiculelor second-hand achiziţionate dintr-un alt stat membru al Uniunii Europene, fără plata taxei de poluare prevăzută de Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.50/2008 şi fără parcurgerea procedurii de contestare a obligaţiei fiscale prevăzută de art.7 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.50/2008 este admisibilă.
care sunt demersurile pt inmatriculare?.am nevoie de un avocat?
Pentru achizitia unei masini noi,cu Euro 5,in leasing,la care am platit taxa de poluare uriasa se mai poate recupera ceva?