Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plafon cheltuieli deductibile PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plafon cheltuieli deductibile PFA

Buna ziua,
As dori sa stiu ce plafon exista pentru cheltuielile deductible pentru PFA, am inteles ca exista o suma maxima care poate figura pe o singura factura, stiti exact care este aceasta? Am inteles ca e undeva la 2000 ron, dar m-ar ajuta sa stiu exact cat...
Si as dori sa stiu daca exista un plafon maxim ANUAL pentru aceste cheltuieli... deci pentru totalul cheltuielilor dintr-un an de zile.
Va multumesc anticipat.
Cu respect,
Roxana
Nu exista o astfel de limitare, pentru a te lamuri mai bine poti consulta titlul 3 din Codul fiscal.
Multumesc pentru raspuns.
Deci, nu exista nici o regula privind amortizarea acestor cheltuieli? Pe mine ma intereseaza sa poata intra la cheltuielile de anul acesta, nu sa fie o cheltuiala care se amortizeaza in timp, deoarece am inteles ca peste un anumit plafon intra la amortizare. Vreau sa achizitionez un computer, si din cate am citit exista niste calcule pentru cote de amortizare si niste coeficienti in functie de durata de utilizare. Dar asta numai daca se depaseste un anumit plafon.
Roxie, utilizator
pentru a fi cheltuiala direct deductibila si nu amortizabila trebuie sa fie sub 1800 lei, in conditiile impuse de codul fiscal din titlul 3, art 48
georgeenciu, utilizator
georgeenciu a scris:

pentru a fi cheltuiala direct deductibila si nu amortizabila trebuie sa fie sub 1800 lei, in conditiile impuse de codul fiscal din titlul 3, art 48

Multumesc mult ca ati inteles la ce ma refeream, cand nici eu nu stiam exact ce este. 1800 pe factura, deci.
Multumesc inca o data.

aici poate ne explica altcineva daca este vorba de 1800 lei pe facutra sau pe produs achizitionat, nu sunt sigur