Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA neplatitor TVA devine platitor
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

neplatitor TVA devine platitor

Buna ziua,
Am o societate care trebuia sa devina platitoare de TVA din 01.11.2011 dar deoarece nu am observat la timp si am depus cu intarziere 010 am primit avertisment si devine platitor incepand cu 01.12.2011. In luna 11 mi s-a spus sa fac centralizator cu achizitiile si cu vanzarile pt a-mi deduce si colecta TVA in baza centralizatoarelor, aspect ce il voi reflecta in decont la regularizari. Activitatea societatii este comert cu amanuntul si la data la care devin platitor am sold la 371 si 378. Teoretic am dreptul sa deduc tva la stocul de marfa (371-378) si as face 4426=371 suma extrasa din valoarea marfii la pret de achizitie si concomitent 378=4428 suma extrasa din totalul adaosului. Concret diminuez adaosul cu TVA neexigibila si diminuez valoarea marfii la pret de achizitie cu TVA deductibila. Este corect?
Si cand fac aceste operatiuni, la soldurile 371 si 378 de la 01.12.2011 sau 01.11.2011?
Multumesc pt raspuns!
Pornind de la formula de intrare a marfii in gestiune in cazul cand ar fi fost platitoare de tva societatea ar trebui sa prezinte solduri pe urmatoarele conturi: % = 4011 371 = %
371 378
deci trebuie extrasa valoarea tva neex din val cu amanuntul a stocului si stabilita val tva neex pe stocul ramas; apoi, din valoarea soldului existent 4011 trebuie extrasa valoarea ct 4426 pentru a stabili cat este valoarea de achizitie pe ct 371 pt a fi scazuta din val amanunt pe stoc.Ce ramane este adaos.Eu inteleg ca trebuie sa va structurati stocul la valoarea cu amanuntul pe val achizitie,tva neexigibil si adaos la sfarsitul lui noiembrie pentru a putea in decembrie sa lucrati pe conturile acestea si sa aveti datele de raportare in decontul de tva.In mod normal ar trebui facuta o inventariere si stabilite aceste valori pentru fiecare produs.Descarcarea gestiunii in dec se va face % = 371 unde 4428 va fi egal cu 4427 din vanzari. 607
Decontul se va depune in ianuarie daca deveniti platitori de tva incepand cu decembrie, cel putin eu asa am inteles.