Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul de cotizare necesar pentru a beneficia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul de cotizare necesar pentru a beneficia de pensie de invaliditate

buna ziua, m-ar interesa stadiul de cotizare pentru pensionare pe caz de boala la varsta de 49 de ani impliniti.va multumesc
Stagiul de cotizare necesar este de 23 de ani

Legea 263/2010

Art. 73. -(1) Persoanele care si-au pierdut capacitatea de munca din cauza unor boli obisnuite sau a unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate daca au realizat stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta, conform tabelului nr. 3.

Tabelul nr. 3 +----------------------------------------------+-------------------------------+| Varsta persoanei la data emiterii deciziei | Stagiul de cotizare necesar || medicale asupra capacitatii de munca | (ani)

49-53 ani | 23