Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Despre INM.
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Despre INM.

Buna ziua! Doresc sa sustin anul acesta ex. la INM si am cateva necunoscute ??
1. Cate locuri au fost in anul 2011?
2. Pe parcursul celor doi ani de studii, candidatii declarati admisi beneficiaza ca la celelalte scoli de invatamant superior de stat de o anumita suma de bani lunar??
3. Dupa cei doi ani de studiu cum se face repartizarea atat in teritoriu cat si la anumite intitutii?
1. 200 locuri (100 judecatori, 100 procurori);
2. bursa auditor de justitie, acordata pe toata perioada cat beneficiaza de statutul de auditor de justitie;
3. dupa absolvirea celor 2 ani de INM si in urma sustinerii examenului de absolvire a cursurilor de auditor de justitie are loc repartizarea locurilor la instante de judecata, respectiv parchete; se face in functie de medii si de optiunea fiecaruia.
1. intra pe www.csm1909.ro si vei gasi acolo informatiile solicitate, plus alte informatii privind tematica, bibliografia ...etc.
2. pe timpul cat esti la INM (pentru procuror sau judecatior), esti auditor de justitie. Salarizarea o gasesti in legislatia privind salarizarea personalului din justitie
multumesc pentru raspuns