Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie?sau act aditional?sau amandoua?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie?sau act aditional?sau amandoua?

cand un salariat trece la o alta transa de vechime, ii faci decizie ?sau act aditional?
fiind o modificare la contract mai exact se modifica elementul"salariu"cand se impune decizie ? si daca poate inlocui actul aditional.
Fiind vorba despre o modificare a unei clauze contractuale,respectiv clauza referitoare la salarii,mai exact sporuri,care se produce prin acordul ambelor parti,veti intocmi un act aditional la cim.in concordanta cu prevederea art.17(5)Codul Muncii:

(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege

Decizia se emite in cazul in care are loc o modificare unilaterală a contractului individual de muncă ,ca de ex. in cazul detasarii, al delegarii,sau atunci cand se aplica sanctiunea disciplinara a reducerii sal. de baza cu 5-10%
deni15 a scris:

cand un salariat trece la o alta transa de vechime, ii faci decizie ?sau act aditional?
fiind o modificare la contract mai exact se modifica elementul"salariu"cand se impune decizie ? si daca poate inlocui actul aditional.

Buna ziua
Eu sunt de parere ca trebuie emisa doar decizie deoarece este un act unilaterar, elementul salariului se modifica prin lege si nu este lasat la latitudine uneia din parti. Deci trebuie respectat art . 17 (5) in sensul " cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege", ori acordarea sporului de vechime nu este lasata la latitudinea angajatorului ci este impusa ( in cazul personalului bugetar) de L284/2011.
O zi buna.
monicalirca, utilizator
deni15 a scris:

cand un salariat trece la o alta transa de vechime, ii faci decizie ?sau act aditional?
fiind o modificare la contract mai exact se modifica elementul"salariu"cand se impune decizie ? si daca poate inlocui actul aditional.

Se poate emite numai decizia de modificare , dar in conditiile in care sporul de vechime este reglementat prin ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia ...
monicalirca a scris:

deni15 a scris:

cand un salariat trece la o alta transa de vechime, ii faci decizie ?sau act aditional?
fiind o modificare la contract mai exact se modifica elementul"salariu"cand se impune decizie ? si daca poate inlocui actul aditional.

Buna ziua
Eu sunt de parere ca trebuie emisa doar decizie deoarece este un act unilaterar, elementul salariului se modifica prin lege si nu este lasat la latitudine uneia din parti. Deci trebuie respectat art . 17 (5) in sensul " cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege", ori acordarea sporului de vechime nu este lasata la latitudinea angajatorului ci este impusa ( in cazul personalului bugetar) de L284/2011.
O zi buna.

1.In sistemul privat ,acordarea sporului de vechime nu este reglementata printr-o lege,asa incat nu este aplicabila exceptia de la art.17(3),cuantumul salariilor se stabileste prin negocieri individuale sau/si colective intre angajator si salariati sau reprezentanti ai acestora.

Modificarea contractului individual de munca in sensul modificarii salariului (salariu de baza, indemnizatii, sporuri, si/sau alte adaosuri) va putea fi facuta numai prin acordul partilor , prin incheierea unui act aditional
Exceptii prevazute de lege,de modificare unilaterala a salariului ,cand se impune emiterea de decizii,reprezinta cazul in care se aplica masura sanctionarii disciplinare prin diminuare salariala,(codul muncii), cazul in care se modifica cuantumul salariului minim brut /tara in plata,obligatoriu de respectat pt. toti angajatorii,(prin hg anual)sau cum ati precizat dvs. in sist. bugetar,in care este reglementata acordarea de gradatii pt. vechime in munca.(legea salarzarii unitare)
In sistemul privat , acordarea sporurilor este prevazuta , in general , prin ccm care reprezinta legea partilor ... prin urmare, daca exista un astfel de ccm aplicabil atunci nu mai nevoie de act aditional , ci de o decizie ...

Modificare salariului se poate face si prin decizie a angajatorului, in situatia în care o asemenea modificare rezultă ca posibilă din lege sau din contractul colectiv de muncă aplicabil.