avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1297 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce documente imi trebuie pentru preschimbarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce documente imi trebuie pentru preschimbarea permisului expirat de 2 ani?

Buna seara,am permisul de conducere,cat B, expirat de 2 ani,ce acte imi trebuie pentru reanoire?E nevoie de a da din nou examen?multumesc
Cel mai recent răspuns: Constantin Alexandru Radu , Consilier juridic 08:52, 9 Decembrie 2011


Documente pentru preschimbarea permisului de conducere expirat

· fisa detinator permis de conducere;

· originalul si copia actului de identitate;

· dovada platii contravalorii permisului de conducere (la CEC – 68 RON);

· permisul de conducere a carui preschimbare se solicita in original, si copie, daca acesta exista;

· fisa medicala tip din care sa rezulte ca este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie,daca solicitarea preschimbarii s-a facut dupa expirarea valabilitatii administrative a permisului de conducere;

· pe linga documentele prevazute, solicitantul trebuie sa prezinte, in cazul shimbarii numelui, documentul (in original si copie) care atesta acest lucru;

· dosar plic;

In cel mult 2 ore de la depunerea documentelor se elibereaza o dovada inlocuitoare a permisului de conducere cu valabilitate de 15 zile.
Permisul de conducere de tip nou (model eliberat incepand cu data de 04.11.2008) se emite centralizat la Bucuresti si se trimit prin posta la domiciliul detinatorului.
RECOMANDARI :

Pregatirea din timp a tuturor documentelor necesare, pentru o servire rapida, cat mai competenta;
Prezentarea documentelor se face de catre detinator personal ;


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reinnoirea vechiului permis categoria f sperantagabi sperantagabi MAI ESTE RECUNOSCUT VECHIUL PERMIS CU CATEGORIA ,F , CUM SE PROCEDEAZA PENTRU REINOIREA PERMISULUI SAU SI AL CATEGORIEI DACA ESTE CAZUL VA MULTUMESC! (vezi toată discuția)
Preschimbare permis auto bubutu2 bubutu2 Buna seara!Ce taxe,va rog, trebuie sa platesc si ce documente trebuie sa depun pentru eliberarea unui permis auto cu noua adresa de locuit?.Posed inca ... (vezi toată discuția)
Expirarea permisului de conducere alinamariananistor alinamariananistor Imi expira permisul in decembrie 2012,ce acte imi trebuie?Multumesc. (vezi toată discuția)