Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie gemeni

Buna ziua.Va rog frumos sa-mi spuneti care este indemnizatia pe care ar trebui sa o primesc pentru gemeni, nascuti in iunie 2011? Am primit pentru o fetita 75% din venituri iar pentru cealalta doar 600 RONI.Cum ar trebui sa se aplice art.5 din OUG 111/2010 deoarece din normele de aplicare nu reiese? Nu este discriminare intre copii? exista exceptie admisa sau respinsa de Curtea Constitutionala? Multumesc anticipat!
1. Daca spuneti ca ati citit OUG 111/2010 atunci ea spune asa:

Art. 5
(1) Cuantumul indemnizatiilor lunare prevazute la art. 2 alin. (2)—(4) se majoreaza cu 600 lei pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de nastere.
2. Adica la indemnizatia calculata conform prevederilor legale se adauga 600 lei pentru fiecare copil nascut din gemeni, asa cum ati primit dvs.

3. Nu e discriminare pentru ca acesti bani nu se dau copiilor ci mamei care are grija de copii.