Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declarare si plata imp. profit 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declarare si plata imp. profit 2011

Buna dimineata!
va rog sa-mi spuneti cum declaram si platim imp pe profit aferent 2011 (in baza carei declaratii), avand in vedere ca termenul limita de plata este 31 dec 2011 si regularizarea se face prin intocmirea declaratiei 101 care se depune pana la 25 martie 2012 ?
Ce fel de platitor sunteti trimestrial , plati anticipate sau anual?Eu nju am gasit nicaieri in codul fiscal termenul limita de plata 31 Decembrie 23011.Stiu ca sepoate opta pentru inchidere la 25 februarie si atunci se depune declaratia 101 de unde rezulta diferenta de plata iar atunci la decembrie 2011 in declaratia 100 nu se declara nimic.
Buna intrebare, si pe mine ma intereseaza.=D>
Inca ceva, care (mai) este temenul de depunere al decl. 101 pentru anul 2011 ?:-/
Suntem platitori de impozit pe profit anual
Impozitul pe profit datorat pentru anul 2011 se declara si se plateste potrivit prevederilor Titlului II "Impozit pe profit" aplicabile pana la data de 31 decembrie 2011. Deci pe vechea procedura, daca inchideai pana pe 25 februarie si depuneai declaratia 101, in decembrie nu mai declari nimic in declaratia 100, Altfel, daca depui bilantul si declaratia la termenele normale, in declaratia 100 pentru trimestrul IV declari ce ai declarat si in declaratia pentru trimestrul III.
Multumesc mult