avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... caine in apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

caine in apartament

Urmeaza sa ne mutam in apartamentul proaspat achizitionat si de putin timp am constatat ca vacinul de deasupra noastra are un caine de talie mare care latra destul de mult! Eu si sotul meu ne face cu atat mai multe griji din pricina asta intrucat peste putin timp vom deveni parinti! Va rog sa ma sfatuiti cam ce ar trebui sa facem in caz ca vom avea probleme serioase in acest sens!
Cel mai recent răspuns: dorina27 , utilizator 09:11, 15 Decembrie 2011
Avand in vedere ca urmeaza sa fiti vecini,se impune sa abordati o atitudine decenta si sa solutionati amiabil problema direct cu detinatorului patrupedului
Intotdeauna cand exista respect si buna intelegere sa gasesc solutii pentru toate problemele
Luati legatura cu vecinul si vedeti daca puteti ajunge la o solutie.

Daca nu ajugeti la o intelegere vedeti daca exista vreo decizie/hotarare a CL local care sa interzica animalele in locuinte.
Alex_Munteanu a scris:

Daca nu ajugeti la o intelegere vedeti daca exista vreo decizie/hotarare a CL local care sa interzica animalele in locuinte.


Astfel de decizie/hotarare ar incalca dreptul la proprietate
In trecut au existat astfel de HCLM care ulterior au fost abrogate


@ynocenta
va respect parerile si sunt de acord cu ele de multe ori, dar ...
si cum ramane ca dreptul tau sa nu-l lezeze pe al meu?
poate exista, sau se poate lua o hotarare in AG daca CL-urile au ajuns la mana patrupedelor

@nereis
vorbiti cu vecinu, comunicatii temerile Dvs., situatia si vedeti daca ajungeti la o intelegere
daca nu se poate, chemati politia de proximitate de cate ori aveti prilejul

Alte discuții în legătură

Cand te poate amenda politia pt latratul cainelui? Ale.xa Ale.xa Locuiesc la bloc in Bucuresti si in unele weekenduri am grija de cainele parintilor mei. Cand ei pleaca amandoi de acasa il aduc la mine in apartament. Am fost ... (vezi toată discuția)
Caine care latra la bloc Danna_Pici Danna_Pici Buna ziua,locuiesc la bloc,cainele meu (shitzu) ramane singur in intervalul 8.30-17.00.Sunt posibilitati sa mai latre desi de fiecare data cand am ajuns ... (vezi toată discuția)
Desfiintare tarc de caini adinab09 adinab09 buna ziua, am si eu mai multe intrebari legate de un tarc de caini amplasat la o distanta de 25 m de bloc. una dintre intrebari este daca e legal sa fie la asa ... (vezi toată discuția)