Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... caine in apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

caine in apartament

Urmeaza sa ne mutam in apartamentul proaspat achizitionat si de putin timp am constatat ca vacinul de deasupra noastra are un caine de talie mare care latra destul de mult! Eu si sotul meu ne face cu atat mai multe griji din pricina asta intrucat peste putin timp vom deveni parinti! Va rog sa ma sfatuiti cam ce ar trebui sa facem in caz ca vom avea probleme serioase in acest sens!
Avand in vedere ca urmeaza sa fiti vecini,se impune sa abordati o atitudine decenta si sa solutionati amiabil problema direct cu detinatorului patrupedului
Intotdeauna cand exista respect si buna intelegere sa gasesc solutii pentru toate problemele
Luati legatura cu vecinul si vedeti daca puteti ajunge la o solutie.

Daca nu ajugeti la o intelegere vedeti daca exista vreo decizie/hotarare a CL local care sa interzica animalele in locuinte.
Alex_Munteanu a scris:

Daca nu ajugeti la o intelegere vedeti daca exista vreo decizie/hotarare a CL local care sa interzica animalele in locuinte.

Astfel de decizie/hotarare ar incalca dreptul la proprietate
In trecut au existat astfel de HCLM care ulterior au fost abrogate

@ynocenta
va respect parerile si sunt de acord cu ele de multe ori, dar ...
si cum ramane ca dreptul tau sa nu-l lezeze pe al meu?
poate exista, sau se poate lua o hotarare in AG daca CL-urile au ajuns la mana patrupedelor

@nereis
vorbiti cu vecinu, comunicatii temerile Dvs., situatia si vedeti daca ajungeti la o intelegere
daca nu se poate, chemati politia de proximitate de cate ori aveti prilejul