Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

tot eu sunt cu dosarul celalat.....in data de 14 dec 2008 m-am casatorit si am stat la socrii...fostul sot a fost sofer de taxi si eu agent vanzari ...metionez ca castigam mai bine ca el...in urma certurilor cu socrii (diferenta de generatii)...am hotarat sa ma duc in austria ca ingrijitoare batrani (ceea ce face mama mea) sa punem bani deoparte si sa ne putem lua un aparatament sau ceva sa ne mutam de acolo....in urma discutiilor cu soctul meu am cazut deacord ca voi pleca si el va veni la mine in vizita...astfel in 1 oct 2009 am plecat in austria...ca ingrijitoare batrani actele fiindumi platite...(asigurarea de sanatate plus contactele intre mine si fam )si in nov 2009 a venit la mine sotul in vizita o saptamana..eu trimitand pe el in rom tot ce castogasem pana at...dupa 4 luni de zile am venit in rom cu restul de bani care ii castigasem si iam zis sa ii punem la banca ce avem si el a refuzat spunand ca nu se merita etc etc...si intr-un final i-am pus intr-o carte unde mi-a zis el ca ii vom strange....dupa o saptamana am venit inapoi in austria ducandu-ma in rom inca de vreo 2 ori..si el a mai venit inca o data la mine in vizita...mentionez ca i-am platit de fiecare data toate drumurile...in sept 2009 m-am decis sa investesc in baia socriilor pt ca imi era scarba sa mai fac baie acolo.si am investit 800 de euro banii fiind schimbati de catre fostul sot din banii lui de la taxi ca el tinea casieria....astfel nu am schimbat la banca niciodata nici un ban....intre timp toate concediile si tot ce sa cumparat sau cumparat din banii mei..el neplatind niciodata din banii lui...decat de 2 ori tel meu in val de 3 mil...in nov 2009 am decis ca div din motivul lipsei de iubire si distanta care sa creeat intre noi...eu nu am mai simtit nimik pt el...si am vrut sa raman in austria iar el nu a vrut sa vina sa facem ceva impreuna....
am deschis in dec si actiunea de div si actiunea de partaj....la el acasa au ramas in cartea lui 2000 de euro pe care a refuzat sa mii dea si mi-a zis ca ne vom judeca pe venitul meu si a lui...in tribunal am adus martori care au vazut banii plus actle cum am lucart in austria...si martori care stiu ca am lucrat in austria...dar nu pot dovedi ca au ramas 2000 de euro la el in carte..pt ca el la interogatoriu a dezmintit totul....spunand ca el nu a fost niciodata la mine...si ca el mia platit totul tel si banci din banii lui( ceea ce nu e adev) si ca eu m-am prostituat in austria desi actele mele si contractele cu fam unde am dovedesc contrariul....si judecatoarea a zis ca daca aduce dovada de la banca ca el mia platit banca si tel...probabil are castig de cauza...eu nu am cum sa dovedesc ca am adus banii de fiecare data acasa si ca am investit acei 800 de euro in baia lor...in orice caz am scris in actiunea care am deschis-o ca vreau doar cei 2000 de euro care mai sunt la el si el ramane cu inevestitia in baie si cu ce i-am investit in proteza lui 400 de euro.....vreau doar sa stiu daca am sanse sa castig acest proces avand in vedere ca el merge numai pe minciuni iar eu nu vreau sa apelez la asa ceva pt a castiga un proces.....mentionez ca acum sunt in austria am o slujba si stau cu un baiat minunat care ma iubeste si ma sustine in toate...multumesc
Aveti sanse. Fructificatile insa, prin aparari si cereri pertinente din punct de vedere substantial si procedural, altfel riscati sa nu vi se recunosca drepturile ce vi se revin.
din pacate nu stiu ce anume tre sa fac...am lasat totul in mana avocatei care la un mom dat a zis ca poate pana la urma minciuna va iesi la iveala si sa lasam asta in mana lui Dumnezeu...dar nu mi-a dat impresa ca ar sti ce trebuie sa faca si eu nici atat....m-am saturat sa schimb avocatii si sa ii platesc ...ma simt lipsita de puteri si fara nici o speranta...acum pe 5 dec au venit niste date de la banca cum a platit el banca mea...desi el a schimbat euro ai mei ca sa plateasca dar fiind dat numele lui nu pot dovedi ca nu a platit din banii lui....si judecatoarea a decis sa se mai astepte pana in 23 ianuarie pana mai vin niste date de la banca....avocata mi-a zis ca avem ffff mici sanse sa castigam...sunt atat de descurajata.....sper doar ca daca pierd sa nu trebuiasca sa ii pplatesc eu cheltuieli de judecata ...se poate asa ceva? desi eu l-am dat pe el in judecata? as dori sa stiu....va multumesc
Pt ce ati investit in casa socrilor pe acestia trebuia sa-i actionati in judecata, pt cei 2000 euro nu aveti nicio dovada si nu cred ca in afara de experienta veti castiga ceva.
(dragut ce v-a zis avocata , unde ati gasit-o ? :-/)
mda....ma gandeam eu ca nu am sanse la cei 2000 ...dar nici la cei investiti ca eu pastrasem toate bonurile fiscale si pana am ajuns din austria sa imi iau hainele de la el mi le-a luat ca a stiut unde sunt puse...acum stiu ca voi pierde ...sper doar ca nu trebuie sa platesc eu lu chletulei de judecata...sau? avoacata mea e o doamna draguta...din pacate nu o cunosc ca comunic cu ea prin fratele meu...si doar din cand in cand la telefon..sper si eu sa nu fiu uitata de Dumnezeu..ca numai eu sti cat am muncit pt banii aia si cati am sters la fund pt ei...multumesc f mult de incurajare...
am mai postat o intrebare referitor la cheltuielile de judecata pt recursul la apel care la facut la dosarl divort si pana acum nu am primit nici un raspuns...va rog mult daca aveti timp sa treceti putin peste ce am scris ....la subiectul cu titlul cheltuieli de judecata...m-as bucura sa stiu ca daca imi plateste cheluielile de judecata asta ar insemna sa imi plateasca din cei 2000 de euro care sunt la el si at nu mai ramane el cu mult din ei plus ce a platit avocatul lui tot din cei 2000 ai mei asta inseamna ca nu mai ramane cu nimiki...Doamne ajuta...sper sa i se intoarca roata pt cate mi-a facut si pt minciunile care l-ea zis in tribunal