avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Avertisment impotriva publicarii horoscoapelor etc
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Avertisment impotriva publicarii horoscoapelor etc

Sine ira et studio malo.
Superstitiile religioase, magice (ca horoscopul) sau altele, sunt nestiintifice si nemorale; ele pot fi periculoase pentru sanatatea mentala si chiar viata, unica, a oamenilor.
Pentru progresul stiintei si moralei, binevoiti sa nu publicati horoscoape sau alte superstitii.
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 06:34, 13 Octombrie 2008
Eu le-aş spune imorale, şi asta nu pentru că asta le-ar caracteriza, ci doar pentru că asta ar fi forma corectă.

:spam: : Dacă despre horoscoape nu, măcar despre endoscoape putem scrie?

:D

Liviu S.Bordaş
Hmmmm, :hm: cred ca aveti dreptate in ceea ce ati scris, mai ales ca astazi Jupiter este in casa Balantei si in opozitie cu Mercur asa ca era evident ca o sa apara o astfel de postare :sticktongue:
Am o intrebare, serioasa de asta data, pentru iohanat:
care este, dupa dumneavoastra, diferenta dintre
Superstitiile religioase, magice

si stiinta ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Octombrie 2008
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
:stunned:
@Iohanat: ati vazut horoscoape pe avocatnet.ro?
sau e un avertisment pentru toti cei care au siteuri?
sau...?:hm:
:hm:
Cred ca este o sugestie (o parere) de a nu se accepta pe site-ul avocatnet publicarea de horoscoape ...
Ultima modificare: Duminică, 12 Octombrie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pe site-ul horoscopulzilei.ro apare urmatorul anunt:
Nota: horoscopul zilnic reprezinta opinia unui astrolog, bazata pe competenta si experienta acestuia in astrologia traditionala. Acest horoscop nu poate inlocui consultanta profesionala asigurata de avocati, medici, consilieri financiari etc.

De fapt, o parte din activitatea avocatului consta tocmai in intocmirea unui altfel de horoscop al clientului. Adica vine omul si spune ca i s-a intamplat aia si aia cu vecinul si intreaba: "Ce o sa fie?" Avocatul ce-i poate spune ? Ca sigur o sa fie intr-un anumit fel ? Nu, pentru ca la judecata e ca la bataie, adica niciodata nu poti sa sti dinainte cum se sfarseste.
Asa ca avocatul ii face horoscopul juridic si ii prezice viitorul cu o oarecare probabilitate.

Alte discuții în legătură

Hai sa discutam deschis despre zodia care ne caracterizeaza...este adevarat sau fals Herra_ Herra_ Eu tind sa cred ca ceea ce este scris despre zodia mea este adevarat. La fel de adevarat este ca nu-mi cunosc ascendentii....Dar sa ramanem pe taramul ... (vezi toată discuția)
Zodiac... :) tanguera tanguera [b]BERBEC [/b](21 martie – 20aprilie) [b]Simbol[/b]: Berbecul. Ala din Evul Mediu cu care se daramau portile castelelor. Baga bine in cap chestia ... (vezi toată discuția)
Horoscop ContSters74561 ContSters74561 [b]Berbec (21.03-20.04)[/b] Planeta dominanta: Marte, planeta incapatanarii si incaierarilor. Animalul sacru:barzaunul Personalitate: Berbecul ... (vezi toată discuția)