Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... firma de recuperari creante suna pt datoria unei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

firma de recuperari creante suna pt datoria unei persoane decedate

am primit numeroase telefoane din partea unei firme de recuperari datorii ,pentru a-mi sesiza faprtul ca fratele meu decedat in urma cu 3 ANI are o datorie fata de o companie de telefonie ,eu le-am mentionat faptul ca persoana este decedata iar parinii mei nu au stiut de aceasta creanta mai ales ca el a fost o persoana cu propria lui familie ,in momentul de fata ei pretind ca parintii mei sau eu frate sa-i achitam datoria deoarece ne vor trimite in judecata,ce-i de facut?
Asteptati sa va cheme in judecata. In primul rand ca daca fratele este decedat de 3 ani datoria se prescrie in 3 ani; Apoi daca fratele are alta familie acestia sunt mostenitorii fratelui nu dvs si parintii. Mostenitorii eventual preiau datoriile defunctului.
Pot fi obligati la plata datoriei numai mostenitorii acestuia,daca au dezbatut masa succesorala
Avand in vedere termenul mentionat de 3 ani de la deces,este bine sa analizati cu responsabilitate data obligatiei debitului,pentru a verifica daca in cauza nu a intervenit termenul general de prescriptie al datoriilor-prevazut de decretul nr 167/1958