Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxa de inmatriculare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxa de inmatriculare

am si eu o problema,de curand mi-am schimbat domiciliul in alt judet,iar in aceasta situatie probabil va trebui sa schimb si actele masinii.intrebarea este,oare pot fi pus in stupida situatie de a plati taxa de inmatriculare,dat fiind faptul ca masina este din iulie 2006?deci,propritarul tot eu sunt ,doar ca am alta adresa!!va multumesc/
Nu este nevoie .
Se va solicita numai eliberarea unui nou certificat de inmatriculare pe noua adresa.
Documente necesare:
Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie)
Fisa de inmatriculare dactilografiata si semnata de proprietar (si stampilata in cazul pers. juridice). Pentru modificarile care se refera la schimbarea domiciliului in cadrul aceluiasi judet sau la schimbarea motorului cu altul de o capacitate cilindrica diferita, fisa va fi vizata de organele fiscale.
Vechiul certificat de inmatriculare si anexa acestuia cu dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice in termen de valabilitate. In lipsa inspectiei tehnice periodice valabile se poate da curs solicitarii fara a se inscrie nimic in anexa noului certificat de inmatriculare.
Documentul care atesta modificarea datelor fata de cele inscrise in vechiul certificat de inmatriculare, respectiv:
actul de identitate pentru modificarea datelor persoanelor fizice (nume, prenume, domiciliu)
succesiune notariala in cazul atribuirii vehiculului unui membru al familiei defunctului
adresa din partea persoanei juridice insotita de documente justificative privind modificarea denumirii/sediului sau formei de organizare
Cartea de identitate a vehiculului avand inscrise de catre R.A.R. modificarile privind vehiculul
Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)
In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
copia actului de identitate al delegatului;
copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.
TDorina, utilizator
La schimbarea domiciliului nu trebuie sa achitati taxa de prima inmatriculare
Va revine obligatia sa schimbati actul dvs de identitate , mentionarea in cartea de identitate a autoturismului noul dvs domiciliu,eliberare talon nou