avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare incepand cu data de 01.01.2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare incepand cu data de 01.01.2012

Buna. Am si eu o intrebare. Trebuie sa fac o angajare incepand cu data de 01.01.2012. revisalul trebuie sa-l transmit cu o zi inainte de inceperea activitatii adica 31.12.2011. Stie cineva se poate prelua tinand cont ca in aceasta perioada nu se prea lucreaza pe nicaieri.Multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:27, 22 Octombrie 2012
Tinand cont ca 31 dec. este zi nelucratoare va recomand sa-l transmiteti in 30. Sunt sigur ca in 30 va fi cineva sa-l preia.
A fost declarata data de 31 dec. ca zi nelucratoare?
Transmiteti online, sistemul informatic asteapta sa-l preia.
Daca transmiterea o faceti on-line, calculatoarele si Internetul lucreaza si in zilele declarate ca nelucratoare.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Decembrie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Daca un CIM inceteaza intr-o zi de vineri / Transmitere in Revisal vineri, pentru continuitate, data angajarii la alta firma poate fi sambata (intr-o zi nelucratoare, cu transmitere in Revisal tot vineri)? Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 19 Octombrie 2012
Amelia Muntean, utilizator
Un contract individual de munca poate fi incheiat si poate inceta in orice zi a saptamanii fie ea si o zi nelucratoare.

Alte discuții în legătură

Suspendare cim ContSters31759 ContSters31759 Buna ziua, In cazul in care exista o cerere de suspendare CIM de 2 zile, cum operez in REVISAL, cand inregistrez suspendarea, la rubrica data sfarsit ... (vezi toată discuția)
Data cim maria_corina29 maria_corina29 As vrea sa stiu, am de inchis un contract la sf luni martie....de inceput alt cim de la 1 aprilie la alta firma, la aceeasi persona. problema este ca 31 este ... (vezi toată discuția)
Revisal pt incetare cim prin demisie art 81(7) florinita florinita Am un angajat pt care inceteaaza cim cu 01.07.2011 cf art 81 alin 7 codul muncii republicat. 1) Revisal nu este actualizat. Motivul incetarii in revisal este ... (vezi toată discuția)