Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie CCC1-CCC2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie CCC1-CCC2

Buna ziua, sunt in CCC1 pana in aprilie 2012, iar in ianuarie 2012 voi naste cel de-al doilea copil.
1. Cum se calculeaza indemnizatia pentru al doilea copil pe o perioada de 2 ani avand in vedere ca intru din CCC1 direct in CCC2? Ca 75% din indemnizatia primului copil in limita a 1200 RON?
2. Iau indemnizatie pentru ambii copii timp de 3 luni pana cand primul implineste 2 ani?
Multumesc frumos
Din OUG 111/2010Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.
(3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. b) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei.
Cele 12 luni pot fi constituite si din perioadele in care persoanele au beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului, conf alin5 lit g
5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
g) au beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului;
In Normele metodologice ale OUG 111/2010
Art.2 - (1) Drepturile prevazute la art.2 alin.(1)-(4), art.6 alin.(1), art.7 alin.(1), art. 8 alin.(4) si art. 9 alin.(5) si (6) din ordonanta de urgenta se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primele 3 situatii prevazute la art. 8 alin.(2) din ordonanta de urgenta .
Raspunsul meu este ,da la ambele intrebari daca va incadrati in (primele 3 nasteri)
1. Deoarece CCC2 se suprapune cu CCC1 indemnizatia pentru CCC2 va fi aceeasi cu aceea pentru CCC1 dar, in cazul in care optati pentru varianta pana la 2 ani, ea nu va fi mai mare de 1.200 lei.

2. OUG 111/2010 spune:

Art.9
(6) Pe perioada suprapunerii situatiilor prevazute la alin. (4), cuantumul indemnizatiei lunare se majoreaza cu suma de 600 lei pentru fiecare dintre copii, incepand cu cel de-al doilea.

3. Dar Norma de aplicare a OUG 111/2010 spune:

Art.8
(7) În situaţia în care persoana se aflã cu primul copil în perioada de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului în baza Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr. 148/2005, aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 7/2007, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, şi naşte un alt/alţi copil/copii sau se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la art. 8 alin. (2) din ordonanţa de urgenţã, dupã data de 1 ianuarie 2011, pe perioada suprapunerii naşterilor sau, dupã caz, a situaţiilor, suma prevãzutã la art. 9 alin.(6) din ordonanţa de urgenţã nu se acordã.
- Adica dvs. ati intrat in CCC1 in baza OUG 148/2005 iar in CCC2 veti intra in baza OUG 111/2010 si, in acest caz, pe perioada de suprapunere a CCC1 cu CCC2 nu veti beneficia de cei 600 lei.

4. In concluzie:
- pe perioada de suprapunere a CCC1 cu CCC2 veti lua numai indemnizatia pentru CCC1,
- imediat dupa incetarea CCC1 veti intra in CCC2 si veti primi indemnizatia pentru CCC2.

jcarmen a scris:
Raspunsul meu este ,da la ambele intrebari daca va incadrati in (primele 3 nasteri)

1. Vorba lui Moromete: pe ce va bazati?
2. Din OUG 111/2010 ati citat partial iar de Normele de aplicare a ei ati uitat (!?).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Sa inteleg ca daca cele doua concedii se suprapun atunci va incasa o singura indemnizatie ,iar la aceasta se va adauga 600 lei pentru cel de-al doilea copil?
Sau nu va beneficia de cei 600 de lei pentru ca primul copil este nascut inainte de 1 ianuarie 2011? E nedrept!
Carmen Jurubita, Contabil
1. - Daca ambii copii sunt nascuti dupa 01.01.2011 pe perioada de suprapunere a CCC1 cu CCC2 se primeste, pe langa indemnizatia pentru CCC1, inca 600 lei pentru al doilea copil.
- Dupa terminarea CCC1 se intra in CCC2 si va primi numai indemnizatia pentru CCC2.

2.- In cazul user-ului nostru, deoarece primul copil este nascut inainte de 01.01.2011, pentru al doilea copil, nascut dupa 01.01.2011, nu va mai primi cei 600 lei pe perioada de suprapunere a CCC1 cu CCC2.
- Pentru al doilea copil va primi indemnizatia pentru CCC2 dupa ce se termina CCC1.

3. - Eu am dat raspunsurile conform prevederilor legale la acest moment..
- Faptul ca noi consideram ca unele din aceste prevederi sunt nedrepte (din punctul nostru de vedere) este alta poveste.
Multumesc pentru lamuriri.:vishenka:
Imi doresc tare mult sa pot citi o ordonanta de guvern care sa nu ma trimita la norma metodologica . De fapt cred ca imi doresc ca totul sa fie guvernat de legi care sa cuprinda multitudinea de situatii ce se ivesc in viata.Sa fie clare:rtfm: sa fie simple sa folosesca termeni usor de inteles.Cuvintele pe care le folosesc in alcatuirea ei sa nu aiba decat un singur inteles.Cred ca este utopie ce imi doresc.Poate ca fiind in apropierea noului an ,cand fiecare ne punem in gand cate o dorinta ,cine stie!:luck: