Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general total brut realizat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

total brut realizat

am o intrebare legata de calculul salarial in speta TOTAL BRUT REALIZAT.
Mentionez ca lucrez in MAI. Pe fluturas TOTAL BRUT REALIZAT apare ca fiind, dupa parerea mea, suma dintre doua componente: salariul functiei de baza plus sporuri si indemnizatii.
Am observat ca in unele luni suma dintre cele doua este egala cu suma aparuta la TOTAL BRUT REALIZAT, in unele luni este mai mica cu 1leu decat TOTAL BRUT REALIZAT, si in unele luni..........ATENTIE............este cu 100lei mai mica decat TOTAL BRUT REALIZAT.
intrebarea mea este : cat de corect este facut acest calcul
in continuare va prezint un exemplu din cele cu 100lei minus
...............................................................................................
Salariul functiei de baza...........................................1948
din care:
salariul de functie................................1453
salariul de grad...................................222
gradatie..................................................166
.........................................................................................................................
SPORURI SI INDEMNIZATII.....................................107
din care:
conditii grele si toxice..........................107
........................................................................................................................
...............................................................................................................
TOTAL BRUT REALIZAT (dim 25% +cresc 15%).........................1948

si una cu aceleasi criterii cu 1 leu minus
...............................................................................................
Salariul functiei de baza...........................................1741
din care:
salariul de functie................................1353
salariul de grad...................................222
gradatie..................................................166
.........................................................................................................................
SPORURI SI INDEMNIZATII.....................................56
din care:
conditii grele si toxice..........................56
........................................................................................................................
...............................................................................................................
TOTAL BRUT REALIZAT (dim 25% +cresc 15%).........................1796

la serviciu am fost si m-au lasat cum se spune " in ceata" nu prea au avut timp de mine
avand increderea ca ma veti ajuta va multumesc anticipat

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Total brut realizat = salariu de baza + sporuri + alte sume (indemnizatii, adaosuri).

Exemplul cu minus 100 nu e valabil. 1948 = 1453 + 222 + 166 + 107
Va rog sa reveniti cu acesta.

Pentru exemplul cu minus 1, pot sa va spun ca e o eroare de calcul a programului de salarii.
Am avut-o si eu acum vreo 10 ani, dar se poate corecta usor (in programul de salarii). Semnalati problema la cei care se ocupa cu salariile.

Sa va explic: sumele de sporuri (inclusiv salariul de baza, daca nu se lucreaza toata luna) se calculeaza de obicei cu un anumit procent aplicat la salariul de baza, rezultatul matematic al calculului fiind un numar cu zecimale.
In programul de salarii aceste sume nu sunt rotunjite la intreg separat, ci se rotunjeste doar totalul acestora, este si normal ca da diferenta de plus sau minus 1, daca nu chiar mai mult.
In fluturas, sumele sunt scrise ca numere intregi, iar daca le adunati nu mai iese acelasi rezultat cu totalul calculat de program adunand numere cu zecimale.
1353 + 222 + 166 + 56 = 1797

Sper ca m-am facut inteleasa.
cu diferenta de un leu da, dar cea cu diferenta de 100 lei apare in mai multe luni de 4 ori in ultimul an exact cu am aratat mai sus
ps ........exemplul cu minus o suta este copiat identic din fluturas
Ziceti de diferenta 1453 - 1353 = 100 ?

Nu cumva in lunile respective aveti concediu de odihna ?
Nu cunosc sistemul de salarizare bugetar, dar cunosc sistemul de salarizare de la firmele de stat si private.
Salariul de functie (1453 sau 1353lei) banuiesc ca se calculeaza proportional cu numarul de zile lucrate in luna. Daca stiti mai multe va rog sa-mi comunicati.
ati inteles gresit
deci lunile care mi-au atras atras atentia aratau ca primul exemplu

mai clar

..............................................................................................
Salariul functiei de baza...........................................1948
din care:
salariul de functie................................1453
salariul de grad...................................222
gradatie..................................................166
.........................................................................................................................
SPORURI SI INDEMNIZATII.....................................107
din care:
conditii grele si toxice..........................107
........................................................................................................................
...............................................................................................................
TOTAL BRUT REALIZAT (dim 25% +cresc 15%).........................1948

sumele lunare difera,
intrebarea mea era daca totalul brut realizat trebuie sa fie suma componentelor de salariu?

in cazul concret
1948 + 107= 2055 nicidecum 1948

si asta a fost de patru ori intr-un an in rest diferenta dintre suma intre acest total brut realizat si suma celor doua componente era de 0 lei sau 1 leu, diferenta pe care am inteles-o.
dar in celelalte cazuri apare diferenta de 107 lei 106 lei 109 lei si sunt niste bani totusi vrb intr-un an de 4 milioane

oricum va multumesc, si daca nu m-am facut inteles revin
costelino18, utilizator