Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua. Actualul soț este cadru MAI. Plătește pensie alimentară pentru un copil dintr-o relație anterioară. Fosta lui partenera l-a adus în instanță pentru stabilirea pensiei alimentare. El in fiecare luna ii transfera o sumă prin varii metode. As dori sa știu dacă pensia alimentara i se oprește lunar din salariu, ori încasează salariul întreg si el ii plătește personal aceasta suma.
Este în interesul debitorului să plătească din mână prin POȘTĂ sau cont bancar.
Dacă nu plătește benevol, va fi executat silit, și va plăti în plus cheltuieli de executare silită.
Buna ziua,
Tatal poate plati copilului pensia alimentara ,,din mana”, prin posta sau oprindui-se pe statul de plata functie de cum s-au inteles cei doi (mama si tatal minorului) sau cum a dispus instanta.
Atata timp cat plateste, indiferent de modalitate, totul este OK!
Daca nu plateste se va apela la executor silit tatal urmand sa plateasca pe langa restante si cheltuielile de executare.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Mulțumesc pentru răspunsuri. Mai am o intrebare in legatura cu pensia alimentara. Venitul lui lunar este alcătuit dintr-un salariu de baza la care se adaugă sporuri de noapte, weekend si altele. Pensia alimentara se stabilește procent din venitul lunar in totalitate, sau sunt unele sporuri care nu se iau in considerare? El susține că nu se calculează din tot venitul lunar.
Se stabilește din întregul venit NET lunar, dacă este stabilit un anume procent.
Nu se plătește pensie de întreținere din norma de hrană, din diurnă și din norma de echipament.
Bună seara,
Va rog frumos sa ma ajutați și pe mine, ca nu știu care este netul realizat. 3200 lei oare?
Scriu ca un rezumat, ca să fie mai simplu.
Soțul a plecat.
Eu cresc doi minori.
1. Ce pensie le-ar reveni lunar, celor doi minori?
2. Pot cere pensia in instanță, fără să cer divorțul? Care ar fi procedura?
Mai jos vă las baza de calcul pentru pensie.

Mulțumesc anticipat!

Solda de funcție, solda de grad + gradație
Din care :
Solda de funcție........................................ 3396
Din care majorare 1/4 nivel 2022....... 642
Solda de grad ................................................. 361
Gradație ........................................................ ......481
Majorare sâmbete, duminici -+sărbători....... 332
Majorare ore suplimentare .....................135
Sporuri +indemnizații (ore noapte +toxic)... 395
TOTAL BRUT : ....................... 5120 +
Majorare solda lunară............ 439
------------------------------------------
1. TOTAL BRUT REALIZAT ....................5539
2. Buget de stat ............................................1390
3. CASS .........................................................556
4. Pers. aflate în întreținere : 2 - deducere... 0
5. Venit impozabil (1-2-3-4).................. 3613
6. Impozit total ..............................................361
7. Total rețineri ............................................... 3
11. Rest de plata (1-2-3...-10)................. 3249
12. Norma de hrană ...................................1077
13. Echipament .............................................234
15. Total drepturi acordate pe card.............. 4560

Dapix a scris:

Se stabilește din întregul venit NET lunar, dacă este stabilit un anume procent.
Nu se plătește pensie de întreținere din norma de hrană, din diurnă și din norma de echipament.