Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua!as dori sa stiu cum se stabileste pensia alimentara la un minor de 1an.tatal copilului este cadru militar si beneficiaza si de alte drepturi banesti(norma hrana,sporuri,si chirie.mentionez ca in urma divortului si eu locuiesc cu chirie.multumesc
pensia alimentara va avea un cuantum de pana la 1/4 din veniturile obtinute.
Nu se va lua in calcul norma de hrana si banii pentru chirie.
Pensia poate fi stabilita pana la 25 % din venitul lunar net.
Norma de hrana nu intra in venitul lunar net, nu poate fi urmarita pt niciun fel de datorii, deci nici in baza de calcul a pensiei de intretinere. La fel si banii de chirie.
Nu are importanta faptul ca si dv locuiti cu chirie.
Daca doriti ca pensia sa atinga plafonul maxim, ramane in sarcina dv sa faceti dovada ca nevoile minorului sunt foarte mari.