Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua. Actualul soț este cadru MAI. Plătește pensie alimentară pentru un copil dintr-o relație anterioară. Fosta lui partenera l-a adus în instanță pentru stabilirea pensiei alimentare. El in fiecare luna ii transfera o sumă prin varii metode. As dori sa știu dacă pensia alimentara i se oprește lunar din salariu, ori încasează salariul întreg si el ii plătește personal aceasta suma.
Da, cam din ce ia in mana net fara echipament si norma de hrana, se va stabili sa plateasca maxim 1/3.
puteti cere pensie si fara divort, se redacteaza cererea- expuneti situatia de fapt si in drept va intemeiati cerere pe articole din codul civil ( art 529 si urmatoarele, scrieti doar ce se potriveste). se depune la judecatoria de care aprtineti cu domiciliul insotita de copii dupa buletine, certificate de nastere. Se achita si taxa de timbru de 20 de lei