Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspendarea condiþionatã a executãrii pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspendarea condiþionatã a executãrii pedepsei

Prietenul meu a fost condamnat la 3 ani de inchisoare pentru ucidere din culpa, accident de masina. Va rog sa imi spuneti daca ar avea sanse in cazul in care ar inainta cerere pentru suspendarea condiţionată a executării pedepsei (art 81). Daca nu , ce alte sanse ar avea pentru micsorarea pedepsei cat mai mult. Multumesc
nu exista o asemenea posibilitate ca si act independent. suspendarea conditionata sau sub supraveghere a pedepsei se solicita si se dispune numai la pronuntarea sentintei de condamnare (iar ulterior in apel/recurs).
Singura posibilitate este sa faceti apel/recurs in care sa solicitati redozarea pedepsei si dispunerea suspendarii executarii insa trebuie sa stiti ca aceasta suspendare este strict la latitudinea judecatorului - tot ce puteti face este sa incercati sa il impresionati prin reliefarea circumstantelor personale favorabile ale inculpatului. un avocat stie ce sa faca.
Aceasta sentinta s-a dat in urma recursului acuzatorilor si a apelului nostru, deci este definitiva. Sa inteleg ca in acesta situatie nu se poate aplica suspendarea conditionata? Dar din punct de vedere al gratierii ce parere aveti ? El nu are antecedente si in acest moment face ore de munca.
ori este recurs ori este apel. nu este acelasi lucru. daca este apel, mai aveti sansa recursului.
nici o sansa ptr gratiere.
Solutie: decizia penală nr. 3 - Admite recursurile declarate de părţile civile ... şi ..., casează în parte sentinţa penală nr.2011 pronunţată de Judecătoria sectorului 1 Bucureşti şi rejudecând în fond : Majorează pedeapsa aplicată inculpatului de la 1 an şi 4 luni la 3 ani închisoare . Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei recurate . Respinge ca nefondat recursul declarat de inculpatul şi îl obligă la 250 lei cheltuieli judiciare către stat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 2011.
A inceput deja executarea pedepsei. De ce nu ar fi sanse pentru gratiere?
Din pacate nu prea mai aveti ce sa faceti decat sa asteptati termenul pentru liberare conditionata.