Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducere cheltuieli PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducere cheltuieli PFA

Buna ziua,
As dori sa stiu daca in cazul deducerii cheltuielilor PFA exista vreo limita procentuala maxima raportata la incasari. Am auzit vehiculandu-se zvonul ca ar exista o limita de maxim 60% din incasari, este adevarat? De asemenea as dori sa stiu daca un PFA il poate factura pe un alt PFA si daca acesta din urma isi poate deduce suma respectiva pe chetuieli.
Multumesc anticipat.
Nu exista nicio limitare de acest gen; totusi in privinta cheltuielilor exista unele limitari in functie de ce tip de cheltuieli vorbim.
PFA poate factura altui PFA, cheltuielile au regimul explicat mai sus.
Unde pot gasi ce categorii pot deduce si in ce limite? In cazul de fata este vorba de reparatii si mentenanta pentru calculatoare si echipamente de telecomunucatii. Care este situatia aici? Multumesc.
Cheltuielile deductibile, deductibile limitat si nedeductibile le gasiti in art. 48 din Codul fiscal si Normele metodologice de aplicare.
Pentru un PFA in domeniul IT, pot deduce cheltuieliile cu transportul (bilet tren, autocar, avion)?
Da, daca deplasarea s-a facut in interesul serviciului, pe baza ordinului de deplasare si biletelor de transport.