avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate beneficia mama de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate beneficia mama de pensie?

as dorii si eu un raspuns la o intrebare mama este nascuta in anul 1955 .10 .11 ar putea sa iasa la pensie (cerere)?ce vechime ar trebui sa aiva ?:stunned:multumesc astept un raspuns
Cel mai recent răspuns: kat78 , utilizator 12:37, 16 Decembrie 2011
Dupa Legea 263/2011: poate iesi la pensie in ianuarie 2016, varsta 60 de ani si 3 luni; maxim 30 de ani de cotizare sau minim 15 ani de cotizare.
mai devreme nu ar putea ?doar la 60 de ani ?
Conditia de varsta pentru pensie anticipata sau anticipata partiala este de 55 de ani si 3 luni si este indeplinita.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare este de 38 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este de 30 de ani si 3 luni,fara stagiu asimilat.
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate beneficia de:

- pensie de limita de varsta la 60 de ani si 3 luni (ianuarie 2016) daca are stagiul minim de cotizare de 15 ani;

- pensie anticipata la 55 de ani si 3 luni (ianuarie 2011) daca are un stagiu de cotizare de 38 de ani si 3 luni;

- pensie anticipata partiala la 55 de ani si 3 luni (ianuarie 2011) daca are un stagiu de cotizare de 30 de ani si 3 luni.

multumesc tare mult de raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare birta birta Sant nascuta in 30.12.1955 cu vechime in munca din 09.04.1976 pana in prezent cand pot iesi la pensie anticipata cu penalizare sau fara penalizare. (vezi toată discuția)
Pensia anticipata tavi55 tavi55 Am pe mama soacra nascuta in aprilie 1955 si are 36 de ani vechime si e in campul muncii. Poate sa imi spuna cineva daca se incadreaza la pensia anticipata ... (vezi toată discuția)