Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doresc sa dau in judecata angajatorul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doresc sa dau in judecata angajatorul

In perioada 29.08.2007 - 1.11.2011,am lucrat ca agent de marketing la Allianz-Tiriac pensii private,iar in perioada 1.06.2011 - 15.10.2011 am incheiat 215 adeziuni pilonul II, in numele Allianz-Tiriac,din care am primit comisionul aferent doar pentru 15 adeziuni.
In cursul lunii octombrie am fost informat ca cei de la Allianz vor rezilia unilateral contractele tuturor agentilor de marketing pilonul II,ca apoi sa aflu ca nici nu mai vor sa imi mai plateasca comisionul pentru cele 200 adeziuni pilonul II ramase necomisionate.
Acum vreau sa recuperez in instanta suma de bani ramasa neachitata,in mod ilegal de catre cei de la Allianz..
Imi poate spune cineva ce sanse de castig as avea daca i-as da in judecata ?
Mentionez ca agentii de marketing nu au avut incheiat un contract individual de munca,ci un contract de colaborare,din care eu castigam un comision din adeziunile incheiate.
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Fara nici un dubiu ii voi da in judecata pentru a primi banii ce mi se cuvin.