Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua.

Ma numesc Mihaela. Am 57 de ani si 35 de ani vechime. Vreau sa ies la pensie anticipata si vreau sa va intreb cat este penalizarea pe luna pana la pensia definitiva?

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
1. Reducerea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
2. Daca spuneti data nasterii va fac si calculul reducerii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Sunt nascuta in 30 aprilie 1955 dar vreau sa ies la pensie in vara anului 2012.
Va multumesc mult.
Punk_Kitty a scris:

Sunt nascuta in 30 aprilie 1955 dar vreau sa ies la pensie in vara anului 2012.
Va multumesc mult.

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2015 luna Mai la virsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 1 luni.

Va puteti pensiona anticipat dupa anul 2010 luna Mai la virsta de 55 ani si 1 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 1 luni.

Va puteti pensiona anticipat partial dupa anul 2010 luna Mai la virsta de 55 ani si 1 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani si 1 luni.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Pentru o femeie nacuta in aprilie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Asadar puteti solicita:

- pensie de limita de varsta la 60 de ani si 1 luna, incepand cu 30 mai 2015;

- pensie anticipata la 55 de ai si 1 luna daca aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 1 luna, incepand cu 30 mai 2010;

- pensie anticipata partiala la 55 de ani si 1 luna, incepand cu 30 mai 2010, deoarece aveti realizat stagiul complet de cotizare.

3. - Daca veti solicita pensionarea anticipata partiala cu data de 30 mai 2012 veti avea o reducere a pensiei de 27% (36 luni x 0,75%).
- Daca mai puteti lucra pana faceti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 1 luna puteti solicita pensie anticipata (fara reducere).
- La data de 30 mai 2015 pensia anticipata sau anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie de limita de varsta.
Buna ziua,

Sunt pensionat de boala de la 1 Martie 2010 iar la 1 Aprilie 2013 voi intra in pensie definitiva. Perioada dintre 1 Martie 2010 pana la 1 Aprilie 2013 se va lua in calcul la calcularea pensiei definitive si ce procent va avea pentru aceasta perioada? Sau pensia definitiva va avea valoare actuala?

Va multumesc si astept raspuns