Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 283/2011, un act normativ deprimant - ce ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 283/2011, un act normativ deprimant - ce drepturi NU acorda casele de pensii in anul 2012

In Monitorul Oficial, Partea I, nr. 887, din 14 decembrie 2011 a fost publicata Legea nr. 283/2011 privind aprobarea OUG nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din OUG nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar.
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Articol unic
Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80 din 8 septembrie 2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 636 din 10 septembrie 2010, cu urmatoarele modificari si completari:
1. Titlul ordonantei de urgenta se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"ORDONANTA DE URGENTA pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar"
2. Dupa articolul unic, care devine articolul I, se introduce un nou articol, articolul II, cu urmatorul cuprins:
"Art. II
Pentru anul 2012 se aproba instituirea unor masuri financiare in domeniul bugetar, dupa cum urmeaza:
…………………………………………
Art. 8
(1) In anul 2012, cuantumul drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a), b) si d), alin. (4), art. 13 lit. b) si c) si la art. 14 din Legea nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, cu modificarile si completarile ulterioare, se mentine la acelasi nivel cu cel ce se acorda pentru luna decembrie 2011.

Din Legea nr. 118/2010 face obiectul acestui topic numai art. 14, respectiv ajutorul lunar acordat sotului supravietuitor in temeiul Legii nr. 578/2004 si indemnizatiile acordate potrivit Legii nr. 341/2004.

Ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor, acordat in temeiul Legii nr. 578/2004, se mentine, in 2012, la nivelul celui acordat pentru luna decembrie 2011. Potrivit acestui articol din Legea nr. 283/2011, toate indemnizatiile prevazute de Legea nr. 341/2004 ar trebui sa se mentina la nivelul celor platite in luna decembrie 2011. Din pacate, art. 18, postat mai jos, contrazice aceasta prevedere.

Art. 9
In anul 2012 nu se acorda ajutoarele sau, dupa caz, indemnizatiile la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva.

Spre deosebire de anul 2011, in anul 2012 nu se acorda ajutoare sau indemnizatii la iesirea la pensie, indiferent de categoria de pensie.

Art. 16
Termenul prevazut la art. 193 alin. (2), referitor la prevederile art. 102 alin. (2)-(4), art. 169 alin. (6) si art. 170, din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, se proroga pana la data de 1 ianuarie 2013.

Valoarea punctului de pensie ramane, in anul 2012, de 732,8 lei. Majorarea punctajului pentru perioadele lucrate in conditii deosebite de munca prevazuta la art. 169, alin. (6) din Legea nr. 263/2010 urmeaza sa fie acordata de la 1 ianuarie 2013. Indicele de corectie prevazut la art. 170 din Legea nr. 263/2010 nu se aplica nici in anul 2012.

Art. 18
In anul 2012, indemnizatiile prevazute la art. 4 alin. (4) din Legea recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din decembrie 1989, precum si fata de persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, nu se acorda.

Persoanele care au titlul de Luptator Remarcat prin Fapte Deosebite si copiii eroilor-martiri nu primesc indemnizatii in anul 2012. Cum spuneam mai sus, aceasta prevedere contrazice art. 8 din Legea nr. 283/2011, potrivit caruia toti beneficiarii de indemnizatii acordate potrivit Legii nr. 341/2004 ar trebui sa primeasca in 2012 indemnizatii, insa la nivelul celor platite pentru luna decembrie.

Mai jos puteti citi intregul act normativ:
[ link extern ]
Daca am pierdut ceva din vedere, va rog sa spuneti. Nu mai vreau sa recitesc acum Legea nr. 283/2011, am intalnit de mult prea multe ori cuvantul “nu”.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Acest act normativ, este inca o dovada in plus a diletantismului.
Nu prea are cum sa fie inca o dovada in plus.

"In anul 2012 nu se acorda ajutoarele sau, dupa caz, indemnizatiile la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva"

Se refera la cei care urmeaza sa se pensioneze in 2012, acestia nu vor beneficia de indemnizatiile acordate la iesirea la pensie...etc... acest articol a fost si in Legea 285/2010, pentru anul 2011.

Ce sa inteleg din textul de mai sus? Daca in 2012 indeplinesc conditiile pentru pensia anticipata partiala, nu o voi primi? Sau ce inseamna "indemnizatII"?
Multumesc
Chiar nu inteleg la ce se refera "acordarea indemnizatiei de iesire la pensie"?