Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa prima inmatriculare

Am o masina in leasing achizitionata in oct 2007, iar taxa de prima inmatriculare a fost achitata in luna noiembrie 2011.Cum pot recupera aceasta taxa de la stat. Va rog mult sa ma lamuriti ca multi imi spun ca s-a prescris deoarece are peste trei ani de cand trebuia sa luam acesti bani dar au fost multe dileme cu aceste taxe .Mai avem vreo sansa daca dam in judecata statul. Va multumesc foarte mult.
Procedura recuperarii taxei platite,in cazul autoturismului achizitionat in leasing necesita o imputernicire notariala de la compania de leasing,care este de fapt proprietarul de drept al autovehiculului,dvs fiind utilizatorul masinii si beneficiarul contractului de leasing
Este necesar sa adresati cerere la compania de leasing prin care sa solicitati imputernicire pentru demararea procedurii de recuperare taxa auto-considerata contrara legislatiei CE
In baza imputernicirii notariale,a dosarului auto ,formulati cerere la DGFP in temeiul art 117 cod pr fiscala care reglementeaza posibilitatea restituirii taxelor si impozitelor
DGFP trebuie sa raspunda in 45 zile la solicitarea de restituire taxa
De regula raspunsul este negativ
Astfel ca trebuie ,in interiorul termenului de 6 luni sa adresati cerere d echemare in judecta a DGFPla sectia comerciala si de contencios administrativ fiscal a tribunalului responsabil domiciliului dvs