avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa prima inmatriculare

Am o masina in leasing achizitionata in oct 2007, iar taxa de prima inmatriculare a fost achitata in luna noiembrie 2011.Cum pot recupera aceasta taxa de la stat. Va rog mult sa ma lamuriti ca multi imi spun ca s-a prescris deoarece are peste trei ani de cand trebuia sa luam acesti bani dar au fost multe dileme cu aceste taxe .Mai avem vreo sansa daca dam in judecata statul. Va multumesc foarte mult.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 00:29, 20 Decembrie 2011
Procedura recuperarii taxei platite,in cazul autoturismului achizitionat in leasing necesita o imputernicire notariala de la compania de leasing,care este de fapt proprietarul de drept al autovehiculului,dvs fiind utilizatorul masinii si beneficiarul contractului de leasing
Este necesar sa adresati cerere la compania de leasing prin care sa solicitati imputernicire pentru demararea procedurii de recuperare taxa auto-considerata contrara legislatiei CE
In baza imputernicirii notariale,a dosarului auto ,formulati cerere la DGFP in temeiul art 117 cod pr fiscala care reglementeaza posibilitatea restituirii taxelor si impozitelor
DGFP trebuie sa raspunda in 45 zile la solicitarea de restituire taxa
De regula raspunsul este negativ
Astfel ca trebuie ,in interiorul termenului de 6 luni sa adresati cerere d echemare in judecta a DGFPla sectia comerciala si de contencios administrativ fiscal a tribunalului responsabil domiciliului dvs

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa auto lumiiana lumiiana eu am cumparat masina noua, in leasing, la tiriac leasing. in conditiile astea imi mai pot recupera taxa auto? multumesc (vezi toată discuția)
Restituire taxa inmatriculare direct de la firma de leasing pyerr79 pyerr79 Buna ziua. Ma numesc Dragan Paul si in Septembrie 2008 am achizitionat un autoturism Skoda octavia in leasin prin leasing. Eu am platit taxa de poluare direct ... (vezi toată discuția)
Ce dodumente sunt neceasare pentru recuperarea taxei de poluare la auto in leasing? szani szani Buna ziua As dori sa stiu ce documente trebuie sa depun si unde pentru recuperarea taxei de poluare achitata la autoturismele aflate in leasing multumesc ... (vezi toată discuția)