Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... AJUTOR! Legea 202/2010!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

AJUTOR! Legea 202/2010!!!

Buna ziua, sotul meu este inchis pt. trafic de droguri, a fost prins in Turcia si a primit 6 ani si 3 luni sentinta data de tribunalul turc, ulterior recunoscuta si de statul roman pt. a putea veni in tara sa isi ispaseasa pedeapsa. In prezent isi ispaseste pedeapsa in tara, venind prin transfer si executand deja 2 ani si 3 luni, zi la zi din cei 6/3 ani.Intrebarea mea este uramatoarea: Poate beneficia si el de legea 202/2010 (cunoscuta ca fiind “legea micii reforme in justitie”)?? El in Turcia a declarat ca stai ce era in rucsac?
Va multumesc anticipat!
O zi frumoasa!!!
sherezhada88e, utilizator
da, puteti incerca
Imi puteti spune cam cat la suta se si poate pune in aplicare legea? Si daca intr-adevar ne putem agata de aceasta sansa? El lucreaza are si cateva zile castig nu are rapoarte, nu are antecedente penale, are evidentieri, si in plus avem si un copil mic de 2 ani pe care nu il vede destul de des pt. ca nu pot merge mereu cu cel mic la vizita.Cat i s-ar reduce din pedeapsa?
v-am raspuns in mesageria privata
sherezhada88e a scris:

Buna ziua, sotul meu este inchis pt. trafic de droguri, a fost prins in Turcia si a primit 6 ani si 3 luni sentinta data de tribunalul turc, ulterior recunoscuta si de statul roman pt. a putea veni in tara sa isi ispaseasa pedeapsa. In prezent isi ispaseste pedeapsa in tara, venind prin transfer si executand deja 2 ani si 3 luni, zi la zi din cei 6/3 ani.Intrebarea mea este uramatoarea: Poate beneficia si el de legea 202/2010 (cunoscuta ca fiind “legea micii reforme in justitie”)?? El in Turcia a declarat ca stai ce era in rucsac?
Va multumesc anticipat!
O zi frumoasa!!!

In ce fel sa beneficieze de lege?
Daca a fost condamnat in Turcia si apoi transferat in Romania nu vad care sa fie textul de lege de care sa beneficieze...si in ce scop...?
Este vorba despre o pedeapsa aplicata de o instanta straina , conform legilor din acea tara.
Urmarirea penala a fost efectuata in Turcia ca si judecarea cauzei , conform acelei legi penale , deci nu are cum sa beneficieze de prevederile legii romane , la care va referiti(art.320 ind.1 c.pr.pen. prev. la pct.43 din Legea nr.202/2010).
In Romania executa , prin transfer , pedeapsa pe care trebuia sa o execute in Turcia si atat.
Radu Gabrian, Mediator