Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

am o foarte mare problema eu sunt fiica din prima casatorie a tatalui meu problema este ca am facut acum 2 ani un testament cu bunica mea cu stirea tatalui in acest testament care sa efectuat se specifica faptul ca tatal meu este unicul fiu al bunicii mele şi ca aceasta imi da tot ce ii apartine bunicul fiind decedat nu sa facut suucesiune din partea tatalui meu,intre timp bunica a cazut lovinduse la cap si aşa a fost diagnosticata cu dementa mixta ,avand in vedere ca tatal meu locuia fara forme legale cu bunica şi sotia şi cei 2 copii neinteresanduse de tata am luato pe bunica iam facut viza de flotant am inscriso la medic şi vad in continuare de aceasta .intre timp tata traia la locuinta bunicii ,acum tata a cazut si el la pat avand ciroza este constient şi imi spune sa aduc notarul sa fac testament cum pot face acest lucru ca am inteles ca testamentul nu este valabil,oare este normal ca eu sa ingrijesc de amundoi şi sa fiu amenintata de catre sotia acestuia şi copii ca nu o sa fac nimic?este normal ca acesti fratii ai mei sa nu se intereseze si sa aiba parte?va rog frumos spunetimi ce sa fac tatal meu fiind intro situatie grava ce se mai poate face?testamentul bunicii mele este valabil?ce trebuie sa fac ?
Bunica trebuia sa va lase dvs prin testament nu tatalui care mai are inca doi copii. Tatal dvs nu poate sa va dea tot dvs daca mai are inca doi copii. Acestia pot cere reductiunea liberalitatilor excesive, adica sa si ceara dreptul la rezerva succesorala care este prevazuta de lege si de care nu poate dispune testatorul de ea.
bunica mia facut acest testament mie problema care este pot copii lui sa imi atace acest testament?ce act imi poate face tata in acest moment daca este grav bolnav şi sotia şi copii refuza categorit sa aiba grija de acesta?el doreste la randul lui sa imi faca un testament ,sa il ingrijesc şi pe el ca şi bunica de altfel ce pot face in continuare?
Daca prin testamentul lasat de bunica dvs dvs sunteti beneficiara si nu tatal, pentru ca nu am inteles exprimarea dvs din primul msg.....deschideti succesiunea dupa bunica si tatal dvs sa dea fie renuntare la mostenirea bunicii fie sa dea declaratie ca este acord cu testamentul su nu solicita reductiunea liberalitatii succesive. Asa macar ce este al bunicii va ramane dvs pe deplin. Cat priveste viitoarea mostenire a tatalui...testamentul facut de dansul poate fi atacat deoarece mai are doi copii si o sotie si daca va lasa dvs tot incalca rezerva succesorala a acestora .. Si acestia la dezbaterea mostenirii si la deschiderea testamentului vor cere reducerea liberalitatii pentru ca le incalca acea rezerva care este data de lege si de care nu poate dispune testatorul. La fel si o vanzare cumparare, o intretinere, o renta viagera poate fi atacata ca fiind donatie deghizata si supusa raportului.

tatal este la spital este netransportabil , bunica traieşte in momentul de fata numai ca tata nu mai are sanse sa supravietuiasca acesta neştiint acest lucru,in continuare sa raman cu bunurile bunicii tata poate sa imi dea aceasta declaratie ca este de acord cu testamentul bunicii ?bunica la randul ei este şi ea bolnava dar este ingrijita de mine
in momentul de fata ce poate face tata?