Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... noua taxa auto 2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

noua taxa auto 2012

De cand va intra in vigoare noua lege referitoare la taxa auto 2012?
De la 01.01.2012
Din prima zi a anului 2012.
1.In cazul in care legea este publicata in 2 ian (1 Ianuarie cade Duminica) intra in vigoare
conform procedurii dupa 3 zile (adica in 6 Ianuarie) sau exista varianta in care este mentionat expres in MO data intrarii in vigoare.

2. In proiectul de lege la art.12 se mentioneaza ca in 30 de zile de la data publicarii in MO se va elabora metodologia de aplicare a legii. Se poate pretinde achitarea taxei nefiind elaborata metodologia ?
conform art .14 din forma legii trimisa spre promulgare

Art. 14. – În termen de 15 de zile de la data publicării prezentei
legi în Monitorul Oficial al României, Partea I, Ministerul Mediului şi
Pădurilor, împreună cu Ministerul Administraţiei şi Internelor,
Ministerul Finanţelor Publice şi Ministerul Transporturilor şi
Infrastructurii vor elabora norme metodologice de aplicare a prezentei
legi, care vor fi aprobate prin hotărâre a Guvernului.

sursa: [ link extern ]

Cu alte cuvinte legea nu poate fi aplicata atat timp cat normele metodologice nu sunt elaborate si aprobate.

Daca la publicarea in monitorul oficial nu este trecuta o data la care sa intre in vigoare legea, atunci ea va intra in vigoare dupa 3 zile.

Data la care probabil va intra in vigoare legea este dupa 10 ianuarie 2012.
Momentan nu se poate stabili o data sigura, se pot face doar prognoze in privinta intrarii in vigoare.

De abia dupa publicarea legii in monitorul oficial se va sti si data intrarii in vigoare a legii!