Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj dupa divort

Buna ziua.Sotul meu a mai fost casatorit si are 2 copii care au ramas la el dupa ce mama lor i-a abandonat. Ei sunt divortati de 5-6 ani , nu au facut partaj niciodata deoarece au mai locuit ceva timp dupa divort(mai mult pt copii). Intrebarea noastra este: daca vrem sa vindem apartamentul fosta sotie trebuie sa semneze ceva?(credem ca e plecata din tara ,nu s-a prezentat la tribunal cand a cerut custodia copiilor sotul meu, nu le-a platit niciodata pensia alimentara si i-a abandonat - inainte ea avea custodia lor,dar ma repet : i-a abandonat). Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: are si ea ceva parte din apartament avand in vedere ca inainte de divort a trecut-o si pe ea co-proprietar sau ceva de genul ? Multumesc.
elena_mariana83, utilizator
Daca apartamentul este achizitionat de sot impreuna cu fosta lui sotie, la vremea respectiva fiind casatoriti legal, si fosta sotie figureaza in acte ca si coproprietar, va trebui si semnatura ei la vanzare, sau o procura data fostului sot de a semna in locul ei.
Daca nu este de acord, va trebui facut partajul.
Buna seara,multumesc pentru raspuns.Apartamentul a fost luat de la parintii lui cu act de vanzare-cumparare inainte de divort, ei au platit toate demersurile. Ea din cate am auzit noi este plecata din Romania,cred ca niciodata nu-si va da acceptul pentru a vinde apartamentul. Daca ea nu mai apare in Romania niciodata noi ce vom face ? Nu vom putea niciodata sa facem ceva cu apartamentul ? Nu exista nici o portita?
Ar trebuie sa mergeti sa consultati un avocat care se pricepe la astfel de procese pentru a obtine detalii concrete deoarece ea are dreptul la jumate pricipial vorbind.
Poate insa exista si posibilitatea ca el sa obtina 100 % imobilul in natura si fara sa ii plateasca bani si ei.
Conteaza foarte mult cum se va incepe procesul.Daca se va incepe aiurea va primi si ea 50%, evident ca, ma refer la ipoteza in care el ar avea dreptul la tot...si nu la ipoteza in care oricum ar avea si ea dreptul la jumatate...

Trebuie deschis proces.Aceasta este singura varianta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mai am o intrebare : daca ei fac partajul si ea nu se prezinta se va tine cont ca el are copii sub tutela lui? Cat ar putea sa-i revina ei din acest apartament? Dupa partaj putem sa vindem casa?
elena_mariana83 a scris:

Buna seara,multumesc pentru raspuns.Apartamentul a fost luat de la parintii lui cu act de vanzare-cumparare inainte de divort, ei au platit toate demersurile. Ea din cate am auzit noi este plecata din Romania,cred ca niciodata nu-si va da acceptul pentru a vinde apartamentul. Daca ea nu mai apare in Romania niciodata noi ce vom face ? Nu vom putea niciodata sa facem ceva cu apartamentul ? Nu exista nici o portita?

Nu aveti decat varianta partajului, contactati un avocat.