Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare societate de leasing
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare societate de leasing

Stie cineva care sunt conditiile pt infiintarea unei societati de leasing? Ce acte sunt necesare sau unde ma pot interesa in legatura cu asta? Stiu ca trebuie sa aiba capitalul social de 500 milioane si ca sunt necesare niste avize de la BNR din cate am inteles. Daca s-a confruntat cineva cu situatia asta si ma poate ajuta raman datoare. Multumesc!
Pentru a infiinta o societate comerciala de leasing parcurgi aceleasi etape ca pentru o societate comerciala obisnuita.Trebuie un capital social de 500 milioane lei, iar activitatea de leasing sa fie prevazuta ca activitate principala, cred 6521 din CAEN.Nu ai nevoie de aviz suplimentar, ci de aceleasi documente pentru asociati: declaratie cazier, cazier fiscal. specimen de semnatura. Myra

Anonymous a scris:
>Stie cineva care sunt conditiile pt infiintarea unei societati de leasing? Ce acte sunt necesare sau unde ma pot interesa in legatura cu asta? Stiu ca trebuie sa aiba capitalul social de 500 milioane si ca sunt necesare niste avize de la BNR din cate am inteles. Daca s-a confruntat cineva cu situatia asta si ma poate ajuta raman datoare. Multumesc!
Desi cu mare intarziere, intreb totusi: de ce pentru a putea desfasura oparatiuni de leasing trebuie sa ai ca obiect principal de activitate astfel de operatiuni? OG 51/1997 nu face aceasta precizare. Merci!
2. Legea nr. 58/1998- legea bancară(M. Of. nr. 121din 23.03.1998) modificată
prin O.U.G. nr. 23 din 29.01.1999;O.U.G. nr.24 din 25.03.1999; O.U.G. nr. 114
din 30.06.1999; O.U.G. nr.56 din 19.05.2000; O.U.G. nr.137 din 18.10.2001; L.
nr. 246 din 29.04.2002; L. nr. 357 din 06.06.2002; L. nr.414 din 26.06.2002; L.
nr. 485 din 18.11.2003(M. Of. nr. 876/10.12.2003):
“Art. 8 - Băncile pot desfăşura, în limita autorizaţiei acordate, următoarele
activităţi:
a) atragere de depozite şi de alte fonduri rambursabile;
b) contractare de credite, incluzând printre altele: credite de consum, credite
ipotecare, finanţarea tranzacţiilor comerciale, operaţiuni de factoring, scontare,
forfetare;
c) leasing financiar;
d) servicii de transfer monetar;
e) emitere şi administrare de mijloace de plată, cum ar fi: cărţi de credit, cecuri
de călătorie şi altele asemenea, inclusiv emitere de monedă electronică;
f) emitere de garanţii şi asumare de angajamente;
g) tranzacţionare în cont propriu sau în contul clienţilor, în condiţiile legii, cu:
- instrumente ale pieţei monetare, cum sunt: cecuri, cambii, bilete la ordin,
certificate de depozit;
- valută;
- contracte futures şi options;

dupa cum vezi la litera c) ...asta e situatia:)

deea_lex
societatile de leasing se inmatriculeaza si functioneaza potrivit prevederilor legilor speciale, care prevad organizarea si functionarea societatilor de leasing si a activitatilor aferente, adica acea ord. 51 si inca o lege, care imi scapa acum nr.
acel articol de lege citat de deea lex se refera la banci.
oricum ar fi trebue sa te grabesti ca Guvernul sub consultanta BNR au pus "gand rau" leasingului in sensul majorarii capitalului social la 200 000 Euro. Daca infiintezi acum vei avea timp vre-o jumate de an - un an sa decizi daca majorezi capitalul, daca vei infiinta dupa definitivarea si publicarea legii va trebui sa te risti direct cu 200 000.