Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Circulati incet, ca altfel nu va nimereste trenul!
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Circulati incet, ca altfel nu va nimereste trenul!

RA OUG 195/2002 rep.

Art. 123. – Conducătorul de vehicul este obligat să circule cu o
viteză care să nu depăşească 30 km/h, în localităţi, sau 50 km/h în
afara localităţilor, în următoarele situaţii:

c) la trecerile la nivel cu calea ferata curenta semnalizate numai cu indicatoarele „Trecerea la nivel cu calea ferată simplă fără bariere” sau „Trecerea la nivel cu calea ferată dublă fără bariere”;

Nota: textul a fost "musamalizat" - nu apare in toate editiile. :O

P.S. Dimensiunile "abisului intelectual" sunt la nivel de iad. Mai jos nu se poate.:duh:
ContSters184021, utilizator
Buna seara
Nu inteleg la ce va referiti.
La o trecere la nivel cu calea ferata cu sau fara bariere sunteti obligat sa opriti sau sa va asigurati.Textul dumneavoastra este putin irelevant.........
Eroare, acela este alt articol! 138 c), nu 123 c) , (nu este "textul meu", ci al "inteleptului" legiuitor). :foottap:

Art. 138. – (1) Conducătorul de vehicul este obligat să oprească
atunci când:
a) barierele sau semibarierele sunt coborâte, în curs de
coborâre sau ridicare;
b) semnalul cu lumini roşii şi/sau semnalul sonor sunt în
funcţiune;
c) întâlneşte indicatorul „Trecerea la nivel cu calea ferată
simplă, fără bariere”, „Trecerea la nivel cu calea ferată dublă, fără
bariere” sau „Oprire”.

Deci: Daca opriti (art.138 c)) nu ati circulat. Daca circulati (art.123 c)) nu ati oprit. Procedati cum credeti...

(unde-i lege nu-i tocmeala) :rofl:

Si asta este o lege tehnica, vitala, nu un joc de hartii sau interpretari in "drept".
ContSters184021, utilizator
In raport de neclaritatile pe care tot va straduiti sa le evidentiati din legislatie,concret care este intrebarea dvs?
Intrebarea mea este:
Cum procedam cand legea este contradictorie si/sau defectuoasa?
O mai respectam pe ea (legea), pe legiuitor, pe cei ce pretind supunerea (orbeasca) fata de litera "legii"? Sau nu? Sau asa... curat-murdar, cand, cum...
Sau ne prefacem... ca ne respectam si iubim unii pe ceilalti?
Ca sa stiu ce atitudine sa am fata de lege & "autoritate" :D
De la caz la (ne)caz :rofl:

(P.S.) Principiul muncii si raspunderii colective: to(n)ti pentru unul, unul pentru to(n)ti.
Nu?

[Editat - haideti va rog sa pastram totusi discutia in niste limite ale logicii]

Ares-3, moderator
in aceasta situatie cand redactarea este defectuoasa legea trebuie aplicata in sensul in care este eficienta si in masura sa serveasca interesul general... nimic mai simplu