Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... sistare apa calda
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

sistare apa calda

Buna ziua,
Vecinul meu are datorii la Termica,este legal ca aceasta sa sisteze furnizarea apei calde menajere,specificind ca respectivul nu are un contract direct cu Termica,aceasta avind contract cu Asociatia de proprietari a blocului respectiv ?!
Ce se poate face in aceasta situatie,mentionind si faptul ca este un batrin cu handicap ?
Va multumesc !
Da,este temenica masura dispusa de furnizorul de servicii .reprezinta clauza contractuala sistarea furnizarii de utilitati fiind realizata cu scopul de a nu se majora debitul acumulat de catre partea contractanta respectiv asociatia de proprietari
In astfel de situatii,fie asociatia de proprietari desfasoara demersuri la eventualele rude ale proprietarului,fie pentru a reprezenta interesele generale ale restului proprietarilor poate dispune decizie de a suporta c/v ce apartine persoanei cu dizabilitati
Probabil vecinul dv. are datorii la asociatia de proprietari.
Aceasta ar putea sa-i sisteze utilitatile in baza unei hotarari judecatoresti la care se poate ajunge numai prin chemarea in justitie a acestuia pentru recuperarea datoriilor. Asociatia poate cere ca pana sa se recupereze aceste datorii, sa fie deconectat de la utilitati.

O poate face si fara hotarare judecatoreasca, daca in statutul sau de functionare este prevazuta aceasta posibilitate: in cazul acumularii de restante de peste X lei sa fie deconectat de la utilitatile cutare si cutare....
elga50, moderator
nu se poate intreprinde nici o actiune fara o hotarare judecatoreasca.
Asociatia trebuia sa respecte legea si la 3 luni sa l cheme in judecata,si in functie de hotarare sa ia masurile de rigoare.
Statutul unei asociatii de proprietari se intocmeste dupa Legea 230/2007 . Daca in aceasta lege nu se face referire la posibilitatea deconectarii tuturor proprietarilor ( membri sau nemembri ai asociatiei) care intarzie la plata apei calde de exemplu, atunci poate sa apara aceasta actiune in statutul unei asociatii ?.:O
deconectarea asociatiei se face conform contractelor incheiate cu furnizorii.Statutul trebuie sa tina cont de toata legislatia existenta ..si nu numai de 230/2007