avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general stergerea penalitatilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

stergerea penalitatilor

cei ce achita restantele la cass pana la 31 dec.2011 sunt scutiti de plata penalitatilor aferente acestora ?
Cel mai recent răspuns: daneza_daniela , utilizator 16:15, 29 Decembrie 2011
am de achitat 618 lei / debit , 797 majorari si 93 penalitati .
am inteles ca au dat o OUG /2011 si vor sterge penalitatile ( si majorarile? ) celor care achita pana la 31 dec.11 , pentru o mai buna colectare.
este adevarat ?
help!!!
pentru a beneficia de sctutire la plata a penalitatilor de intrarziere in proportie de 100% precum si a majorarilor de intarziere ( cele de dinainte de 01.07.2010) in proportie de 50% debitele (atentie restante la data de 31 august 2011) precum di diferenta de maj si dobanzi aferente trebuiesc achitate pana la sf anului. In acest sens se depune la Administratia financiara o cerere in acest sen , iar ei in termen ,teoretic de 5 zile, vor comunica la sediul societatii sumele ce trebuies platite precum si cele scutite.
atentie aceste facilitati se acorda numai pentru debitele restante la 31 august 2011 si nu la cele datorate dupa aceasta data.
de scutire beneficiati si in situatia in care platiti tot pana la 30 iunie , insa procentul nu mai este de 100%ci de 50%.
Ordinul 894/2011 publicat in M.Of.787/7.11.2011 al Casei Nationale de Asigurari de Sanatate :
[ link extern ]
daca merg maine la finante si achit debitul si depun o cerere de scutire a maj.si penalit.este bine?

Alte discuții în legătură

Opcnas 894/2011 – aplicarea art. xi din og 30/2011 (anulare penalitati de intarziere) si reglementarea unor masuri financiar-fiscale  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [b]In Monitorul Oficial al Romaniei nr. 787/07.11.2011, a fost publicat Ordinul presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 894/2011 privind ... (vezi toată discuția)
Scutire penalitati la firme,daca se face plata datoriilor pana la 31 decembrie. getic2000 getic2000 Buna ziua,nu stiu daca am inteles bine din ce a zis domnul Boc intr-o zi la televiziune legat de scutirea de plata a penalitatilor firmelor daca se platesc ... (vezi toată discuția)
Og nr.30/2011 - privind modificarea si completarea codului fiscal petrescu alina petrescu alina Pentru obligațiile fiscale restante la 31 august 2011, penalitățile de întârziere se anulează sau se reduc. Despre ce obligatii fiscale este ... (vezi toată discuția)