Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... noutati privind salariile din 2012 ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

noutati privind salariile din 2012 ?

Buna ziua.
As dori si eu niste raspunsuri.
Firma la care lucrez are un nr de salariati angajati cu salariul minim (fara sporuri), deci nu a trebuit sa transmit la ITM versiunea 5.0.8.
De la 01 ianuarie 2012 salariul minim se modifica.
In momentul de fata salariile sunt:
670 pt.necalificati
804 pt.calificati
1340 pt. studii superioare
Se mai tine cont de acei coeficienti?
Exemplu: poate ramane un economist sau un mecanic cu 700 lei
Pot face modificarea salariului in versiunea 5.0.6. sau trebuie sa instalez noua versiune?
Modificarea salariului poate fi facuta printr-o decizie comuna sau trebuie facut act aditional fiecarui contract in parte?
Va multumesc.
In momentul de fata nu exista decat salariul minim brut pe economie ... coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg intern al acestuia ...

Nu este nevoie de act aditional ... se va face o decizie colectiva de majorare a salariului ....

Art.17 alin.5 CODUL MUNCII prevede , orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.
Asadar, pana cand trebuie depus revisalul cu noile modificari salariale?
Pana pe 03.01.2012 , inclusiv
Ma scuzati dar nu inteleg de ce termen 03.01.2012 si nu 18.01.2012. Adica 20 zile de la data aparitiei modificarii respectiv 01.01.2012?
Multumesc mult pentru raspuns