Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Buna seara. Taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Buna seara. Taxa de poluare

Am cumparat si eu o masina dacia1310 in august 2008, cind am cumparat-o atunci am apelat la o firma care se ocupa cu inmatriculari ,am inmatriculat-o pe numele meu.Intrebarea; trebuie sa mai platesc taxa de poluare atunci cind ma voi hotara sa o vind? Va multumesc anticipat.
Da ,va revine aceasta obligatie,conform normelor in vigoare din 2012
Dupa parerea mea nu mai trebuie platita la vanzare deoarece in august 2008 cand ati cumparat-o a trebuit sa platiti taxa pe poluare, altfel nu v-ar fi inmatriculat-o
Fiind vorba de o Dacia 1310, care sigur era inmatriculata pt ca nu se mai fabrica de ff multi ani, are taxa de inmatriculare conform legii care asteptam sa apara in MO. Dupa cum am vazut la TV la o Dacie, taxa poate ajunge pana la 6000 euro!!! SCANDALOS, dar asa ni s-a aratat la TV. Si eum o situatie asemanatoare; acum asteptam sa vedem cine plateste cel care vinde sau cel care cumpara? Daca la tine ar fi sa fie atat taxa, mai cumpara cineva masina ta??? Dl ministru al mediului sustine ca asa stimuleaza programul "RABLA". Spune el ca duci masina la centru de colectare, primesti voucher, mai cumperi 2 vochere, mai pui diferenta pt un auto nou, (diferenta minima este de 3000 euro pt cel mai ieftin logan), si asa reinoieste dumnealui parcu. Ceea ce nu stie este ca nu toti au 3-4000 de euro ca sa schimbe autoturismul vechi cu altul nou!!!