avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Taxe si impozite pentru pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Taxe si impozite pentru pfa

Care sunt taxele si impozitele platite de un vanzator la taraba, un pfa?Daca vinde de 5 lei pe zi si astfel ii ies 150 ron/luna ca venit brut?Daca nu i se vand produsele le poate vinde si luna urmatoare daca nu sunt stricabile?
ce ati ales : impozit in sistem real sau norma fixa?
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Decembrie 2011
afaceriiolden, utilizator
daca sunt cu norma fixa
Se plateste 16% impozit, 5,5% contributie sanatate din norma de venit indiferent ce incasari realizati.
CAS 31,3% conform prevederilor OUG nr 125/2011.
Noua OUG nr. 125/2011 prevede la art. 296^22. (1) ,,Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a)-e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig; contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menţionat, nu datorează contribuţie de asigurări sociale,,.
Salariul mediu brut: 2117X35%=741 lei venitul asigurat pe luna; Venitul asigurat 741X31,3%=232 lei/luna contributia lunara; contributia pe an 232X12=2784 lei/an

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza contributiile pentru sanatate si pensie pentru p.f.a. birzaveanu birzaveanu Am accesat masura 141 in domeniul apicultura si am fost nevoit sa ma inregistrez ca p.f.a. Va rog sa-mi spuneti ce obligatii fiscale am, mentionez ca nu sunt ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza contributia unui pfa la pensie? martin0501 martin0501 Salutare, am un pfa care a avut incasari pe anul 2011 de aprox. 47000 lei (ron), iar profitul este de aprox. 2500 lei. La casa de pensii mi s-a spus ca mi se ... (vezi toată discuția)
Contributii pensii pfa dana 85 dana 85 buna seara! aveti idee cat sau cum se stabileste contributia la pensii pe 2011 daca pfa-ul a inregistrat pierdere( 0 venit net). astept un raspuns de la dvs. ... (vezi toată discuția)