Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Taxe si impozite pentru pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Taxe si impozite pentru pfa

Care sunt taxele si impozitele platite de un vanzator la taraba, un pfa?Daca vinde de 5 lei pe zi si astfel ii ies 150 ron/luna ca venit brut?Daca nu i se vand produsele le poate vinde si luna urmatoare daca nu sunt stricabile?
ce ati ales : impozit in sistem real sau norma fixa?
afaceriiolden, utilizator
daca sunt cu norma fixa
Se plateste 16% impozit, 5,5% contributie sanatate din norma de venit indiferent ce incasari realizati.
CAS 31,3% conform prevederilor OUG nr 125/2011.
Noua OUG nr. 125/2011 prevede la art. 296^22. (1) ,,Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a)-e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig; contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menţionat, nu datorează contribuţie de asigurări sociale,,.
Salariul mediu brut: 2117X35%=741 lei venitul asigurat pe luna; Venitul asigurat 741X31,3%=232 lei/luna contributia lunara; contributia pe an 232X12=2784 lei/an