avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu peste 100000 Euro in 2011
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu peste 100000 Euro in 2011

Buna ziua,

Am un PFA incadrat la norma de venit care a depasit 100000 Euro in 2011. S-a introdus de la 1 ianuarie o prevedere care spune ca daca s-a depasit 100000 in anul precedent trebuie trecut in sistem real. Asta inseamna ca ar trebui sa trec in 2012 la sistem real dau doar daca depasesc in 2012 trebuie sa trec in 2013 la sistem real?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Popu , utilizator 21:27, 6 Ianuarie 2012
din 2012...tocmai de aceea s-a si introdus!#-o
credeti ca pot sa il inchid si sa deschid altul?
1. Dvs. trebuie sa depuneti conform modificarilor aduse Codului fiscal pana la data de 31 ianuarie 2012 inclusiv, declaratia privind venitul estimat.

2. Solicitati un control fiscal pentru inchidere sau un certificat de atestare fiscala ca nu aveti restante la plata impozitelor.
Cu actele de identificare ale PFA, copie dupa actul Dvs. de identitate va prezentati la ONRC, unde la cerere, vi se radiaza firma.
Depuneti declaratia 070 la AFP ca ati radiat firma, impreuna cu codul fiscal. Va urma un control fiscal din partea acestora.

Care varianta o alegeti?:wassat:


Stiu care sunt pasii de radiere in mare si un eventual control ar trebui sa fie OK.

Pe mine ma intereseaza daca e vreo limitare legala in a radia un PFA ce lucreaza pe norma de venit inregistrat pe numele meu si a deschide altul tot pe numele meu , tot pe norma de venit, imediat dupa radiere cu acelasi obiect de activitate? Exista riscul sa fiu obligat sa il deschid pe al doilea in sistem real intrucat cel recent radiat a depasit plafonul de 100000 Euro?

Cred ca e o problema legala mai mult decat contabila.
:offtopic: Inteventie moderator:

Am sa mut subiectul intr-un forum juridic.Poate va ajuta colegii de acolo cu un raspuns.

Alte discuții în legătură

Pfa - cum se trece norma de venit - sistem real ? deliacrin deliacrin Buna Daca un PFA incaseaza peste 100.000 euro in anul anterior este obligat sa treaca la sistem real. Aceasta limita se pondereaza cu perioada lucrata? ... (vezi toată discuția)
Pfa, norma de venit, neinregistrat scopuri tva, declaratia 392b nedepusa Popu Popu Buna, sunt PFA norma de venit, neinregistrat in scopuri de TVA. Am inteles ca avand venituri peste 10.000 €, sub 119.000 RON in anii 2007,2008,2009 as fi ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu marfa daca onrc a radiat pfa-ul? Magbd Magbd Buna ziua, Daca am PFA-ul radiat fin oficiu, ce se intampla cu marfa pana cand infiintez alt PFA? Si dupa aceea? (vezi toată discuția)